Merkez Bankasından Çin Yuanı kararı

Reuters Haber Ajansından Ali Küçükgöçmen’in haberine göre; Türkiye Merkez Bankası, cuma günü Çin Halk Bankası ile önceden yapılmış swap anlaşması kapsamında Çin Yuanı için ilk kez fon tesisi kullandığını söyledi.


Paylaşın:
Merkez Bankası

Merkez Bankasından Çin Yuanı kararı

Merkez Bankasının yaptığı açıklamaya göre; perşembe günü yapılan işlemde çeşitli sektörlerdeki Türk şirketleri, bankalar aracılığıyla Çin’den ithalat faturalarını Yuan kullanarak ödedi.

Açıklamaya, bu hareketin Türkiye ile Çin arasındaki iş birliğini güçlendireceğini ve ticari bankaların swap* anlaşmasına dayalı bir strateji ile ticaret ve finansal faaliyetlerle ilgili ürünler ekleyebileceği ifadeleri eklendi.

Kısmen Devlet Bankasının lirayı desteklemeye yönelik müdahalelerinden kaynaklanan Türkiye Merkez Bankasının döviz rezervlerindeki düşüş, Türkiye’nin yabancı fonlara ihtiyaç duyacağı endişelerini arttırdı.

Reuters, Mayıs ayında Merkez Bankasının İngiltere ve Japonya Merkez bankalarıyla swap mekanizmaları kurmak ve mevcut swap hatlarını Katar ve Çin ile genişletmek için çaba sarf ettiğini bildirdi.

Katar ile swap mekanizmasının geçen ay yerel para birimlerinde 15 milyar dolara muadil olması, rezervlerde 8 milyar dolarlık bir artışa yol açtı, ancak analizciler ülkenin ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak olduğunu söyledi.

*Swap: Kelime anlamıyla iki tarafın karşılıklı olarak konusu ve değeri aynı olan iktisadi ve mali değerleri birbiriyle değiş – tokuş etmeleri anlamına gelir. Bu anlamda mübadele, değişim veya takas demektir. (Halkbank)

Kaynak: (https://www.reuters.com/article/us-turkey-cenbank-china-idUSKBN23Q2AH, 21.06.2020)

Yazar

Dilanur Polat

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar