Orta Asya Türk Devlet Başkanları Buluşuyor

5 Orta Asya devletinin başkanı İkinci Danışma Toplantısı için Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te buluşuyor. Çeşitli alanlarda işbirliğini geliştirme konularını konuşmak için bir araya gelecekler.


Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te 5 Orta Asya devleti 2. danışma toplantısı için bir araya gelecek.

Özbek devlet ajansı UzA, 5 Orta Asya devletinin devlet başkanların katılacağı İkinci Danışma Toplantısı’nın 29 Kasım’da gerçekleşeceğini duyurdu.

Zirvenin gündemi politika,kültür,ticaret, ekonomi, yatırım,ulaşım ve iletişim alanlarında bölgesel işbirliğini genişletme konularını kapsayacak.

Liderler  bölgenin güvenliğini sağlama ve acil uluslararası siyasi konularında da fikir alışverişi yapacak. UzA’nın haberine göre, bir toplantı sonuç belgesi kabul edilecek.

Bu düzenli toplantılar gerçekleştirme teşebbüsü ,2017 yılının Eylül ayında gerçekleşen Birleşmiş Milletler Genel kurulunu 72.oturumunda Özbekistan başkanı Şavkat Mirzizoyev tarafından ortaya kondu.

Kazakistan, Kırgızistan,Tacikistan,Türkmenistan ve Özbekistan’ın liderlerinin katıldığı ilk zirve 2018 Mart ayında Kazakistan’ın başkenti Nur-Sultan’da gerçekleşti.

Kaynak:http://www.xinhuanet.com/english/2019-11/22/c_138575927.htm

Yazar

Batur Kılıç

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.