Orta Asya ülkeleri ve Çin ortak toplantı yaptı

Tüm taraflar, “yeni koşullarda karşılıklı olarak faydalı işbirliğini teşvik etmek ve birlikte ortak çıkarlar uğruna küresel zorlukları ele almak” ve yılda bir kez toplanmak amacıyla bir Orta Asya - Çin formatı başlatmayı kabul ettiler. Toplantı Kazakistan'ın ev sahipliğinde gerçekleşti.


Kazakistan

Toplantıya katılan dışişleri bakanları

Dışişleri bakanları ayrıca COVID-19 salgınıyla mücadeleyi ve bölgedeki olumsuz etkilerini azaltmanın ve ekonomik büyümeyi yeniden başlatmanın yollarını da görüştüler. Ayrıca dijitalleşme, finansal teknolojiler, e-ticaret, akıllı şehirlerin gelişimi, yüksek teknoloji ve ilaçta ortaklık alanlarında işbirliği beklentilerini araştırdılar.

Toplantının her yıl bir kez dışişleri bakanları düzeyinde olacağı öğrenildi. Birçok stratejist tarafından toplantıların Çin’in, Orta Asya ülkeleri üzerindeki etkisinin arttırma planının bir parçası olduğu yönünde yorumlandı.Toplantıya katılanlar, dijitalleşme, finansal teknolojiler, e-ticaret, akıllı şehirlerin gelişimi, yüksek teknoloji ve ilaçta ortaklık alanlarında işbirliği beklentilerini araştırdılar.

Bakanlar, ülkelerin bölgesel hareketliliğin ve ekonomik faaliyetlerin azalmasıyla sonuçlanan COVID-19 enfeksiyonunun yayılmasını durdurmak için alması gereken önlemleri aldılar ve bölgesel ekonomik entegrasyon, ticaret ve yatırımları teşvik etme çabalarına katılma gereğini vurguladılar.

Çin ayrıca, kesintisiz bir sınır ötesi kargo akışı sağlamak için Orta Asya ülkeleri için ‘yeşil koridorlar’ kurmaya hazır olduğunu ifade etti.

Yazar

Mete Korkmaz

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar