Özbekistan AB Pazarına Açılıyor

Özbekistan hükümeti AB ile yaptığı anlaşma ile Özbek tedarikçiler AB pazarına açılıyor. Mirzizoyev önderliğinde "tecrit politikasını" terk eden Özbekistan bir dizi anlaşmaya daha imza atarak dünya ile temaslarını güçlendiriyor.


Mirzizoyev önderliğinde iç ve dış politikalarda büyük reformlara imza atan Özbekistan AB pazarına açılma yolunda büyük bir adım attı.

Avrupa Birliği, Özbekistanlı tedarikçilerin AB ülkelerinin pazarlarına girmeleri konusunda desteklemeyi kabul etti. 11-13 Kasım tarihleri arasında Brüksel’de gerçekleşen Özbekistan-AB İşbirliği Konseyinin 15. Toplantısında belirtildi. Ziyaretin bir bölümünde, Özbekistan delegasyonu AB kurumlarının , Belçika senatosunun ve NATO Parlamenterler Asamblesinin liderleri ile buluştu. AB tarafı  27 uluslararası konvensiyon ve anlaşmanın Özbekistan tarafından kabulünün tamamlanmasını memnuniyetle karşıladı

Ziyaretin sonucunda,  “Özbekistan Cumhuriyetinin Dünya Ticaret Örgütüne Girişi” projelerine teknik destek finansmanı üzerine 5 milyon dolarlık anlaşma imzalandı.  Bu proje sayesinde Özbek uzmanlara eğitim ve gerekli belgelerin hazırlanması desteği sağlanacak.

AB destek programı , 2014-2020 yıllarını kapsıyor ve 168 milyon euro toplam bütçeye sahip. Şimdiye kadar, 25 proje uygulandı. 69 milyon euro toplamında 15 kadar ulusal proje ekonomi, sosyal kalkınma, eğitim, su yönetimi ve atık yönetimi konularını kapsıyor, bu projelerin  kırsal bölgelerde hayat şartlarını geliştirmek , girişimcileri desteklemek ve turizmi geliştirmek gibi hedefleri kapsıyor.

Kaynak:

https://www.azernews.az/region/158577.html

 

 

Yazar

Batur Kılıç

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar