Özbekistan, ADB’den 1 milyar dolarlık kaynak istedi – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Türk ilim dünyasının acı kaybı   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)

Özbekistan, ADB’den 1 milyar dolarlık kaynak istedi

Özbekistan hükumeti, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle Asya Kalkınma Bankasından (ADB) 1 milyar dolar mali kaynak istedi.

2 Nisan 2020
Mete Korkmaz
Özbekistan
Özbekistan, ADB’den 1 milyar dolarlık kaynak istedi

Özbekistan Yatırım ve Dış Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Başbakan Yardımcısı, Yatırım ve Dış Ticaret Bakanı Serdar Umrzakov, ADB Başkanı Masatsugu Asakava ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, ülkede koronavirüsle mücadele tedbirleri ile koronavirüs salgınının küresel ve ulusal ekonomiye etkileri belirtilerek, Özbek hükumetinin bütçesinin desteklenmesi için ADB’den 1 milyar dolar kaynak ayırmasına ilişkin istek dile getirildi.

ADB Başkanı Asakava da bankanın Özbekistan’ı desteklemek için gereken desteği sağlamaya hazır olduğunu, banka tarafından Özbekistan’ın koronavirüsle mücadele tedbirleri kapsamında tıbbi malzeme ve cihaz ihtiyaçlarının karşılanması için 200 bin dolarlık hibe yardımın ayrılmasının onaylandığını belirtti.

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları