Özbekistan Dış Ticarette Cirosu Yükseliyor

İç ve Dış siyasette reformlara imza atan Özbekistan dış ticarette de iyi gidiyor. Son verilere göre, dış ticaret cirosunu arttırdı.


İç ve Dış siyasette büyük reform adımları atan Özbekistan dış ticarette de başarılı adımlar atıyor.

Ocak-Kasım 2019’un sonuçlarına göre, Özbekistan’ın dış ticaret cirosu 34.73 milyar dolara ulaştı.

Özbekistan 189 ülkeyle ticari ilişkilerini sürdürüyor. Ülkenin dış ticaret cirosunun en büyük parçası  Çin ile (%19.1) ardından sırayla Rusya (%15)  Kazakistan (%8.4) Güney Kore (%6.5), Türkiye(5.9), Almanya (%2.4) ve Kırgızistan (2.0) ülkelerden elde edildi.

Özbekistan’ın ihracatı ise 14.81 milyar dolara ulaştı. 2018 dönemiyle karşılaştırıldığında 43.3’lük bir artışı gösteriyor.

İhracatın en büyük bölümü doğal gazı kaplıyor. Sırasıyla tekstil, bakır ve bakır ürünleri, meyve ihracatı takip ediyor. Son 3 yıldır Bağımsız Devletler Topluluğu’na üye ülkelere ihracatta da artış görünüyor.

Belirtilen dönemde, Özbekistanın ithalatı 19.02 milyar dolara ulaştı. İthalatın ana bölümünü makineler,ekipmanlar (%44.3), kimyasal ürünler (%12.9) ve aynı zamanda besin (%7.5) oluşturuyor.

İthalat en çok Çin’den yapılıyor, ardından Rusya geliyor. İthalat yapılan Çekya Cumhuriyeti de ilk onun arasına girdi.

 

 

https://www.azernews.az/region/158700.html

Yazar

Batur Kılıç

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.