Özbekistan’da Koronavirüsü sayısı 33’e ulaştı

Özbekistan’da ilk defa 15 Mart 2020 günü görülen koronavirüsün, bugün itibari ile toplamda 33 kişiye bulaştığı öğrenildi.


Koronavirüsü

Özbekistan’da koronavirüs sayısı 33’e ulaştı: Sokaklar boşaltıldı!

Hükumetin “mecbur kalınmadıkça dışarı çıkmayın” uyarısını dikkate alan Özbekler, evde kalmayı tercih etti. Taşkent’teki pazar yerleri ve alışveriş merkezlerinin büyük ölçüde boş kaldığı gözlendi. Maske sıkıntısı yaşanan başkentte bazı eczaneler de ücretsiz maske dağıtımı yaptı.

Üniversiteler ile ilk ve orta dereceli okullarda eğitime ara verilmesinin ardından yaklaşık 80 bin öğrencinin Taşkent’ten memleketlerine döndüğü belirtildi. Öğrencilere uçak ve tren biletlerinde yüzde 50 indirim uygulanırken, kamu kurumları ve vatandaşların desteğiyle öğrenciler için ücretsiz taksi ve otobüs seferleri düzenleniyor. Öte yandan, salgına karşı alınan önlemler kapsamında aralarında masaj salonları, gece kulübü ve çocuk oyun salonlarıyla hayvanat bahçelerinin de bulunduğu birçok eğlence mekanı ve iş yeri geçici olarak kapatıldı.

Kaynak:QHA

Yazar

Mete Korkmaz

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar