Özbekistan’la Kazakistan rekabet içinde büyüyor

Özbekistan, yeni lideri Şavkat Mirzizoyev önderliğinde dış ticarette hızlı ve kapsamlı reformlara başladı. Bu atılımın. bölgede olumlu bir rekabeti sağlayacağı öngörülüyor.


Özbekistan lideri Mirzizoyev ülkeyi hızlı bir reform sürecine soktu.

Uluslararası Para Fonu(IMF), Özbekistan’ın dış yatırımlara açılmasının Kazakistan’ın ekonomisini canlandırarak Orta Asya’da “sağlıklı bir rekabeti” teşvik edeceğini belirtti.

IMF Ortadoğu ve Orta Asya yardımcı direktörü Horton, Özbekistan’ın Kazakistan’a olumlu yönde yatırımlar için rakip olacağını dile getirerek, rekabetin iki ülkeyi şeffaflık, politika çerçevesi ve iş çevresi konularında gelişimleri için daha sıkı çalıştıracaklarını belirtti.

Yıllarca süren tecrit politikasından sonra, Özbekistan’ın dış yatırım açılımı, Orta Asya’nın ekonomik güç merkezi olarak Kazakistan’a potansiyel bir tehdit oluşturuyor.

33 milyon ile Özbekistan’ın nüfusunun Kazakistan’ın nüfusundan 1.5 kat fazla olmasına rağmen, IMF verilerine göre Özbek ekonomisi 3 kat daha küçük durumda.

Özbek otoriteleri, IMF’den politik ve teknik yardım konularında büyük bir isteklilik gösteriyorlar ancak Horton’ın da belirttiği üzere kısa dönemde  geniş çaplı ve karmaşık reformları gerçekleştirmeye çalışıyorlar.

Horton , “Özbekistan’ın daha büyük pazara, kapsamlı ve gelişmiş bir ekonomiye sahip olduğunu, bu sebeple de Kazakistan’a her alanda rakip olamayacağının” altını çizdi. Horton “Özbek hükümetinin Kazakistan’ın dış yatırımı çekme konusundaki deneyimlerinden yaralanmak için yollar araması gerektiğini ve  iki tarafından işbirliğine ve karşılıklı yatırıma açık olması gerektiğini” ekledi.

Kazak Ekonomi Bakanlığının verilerine göre, Kazakistan ve Özbekistan arasındaki ikili ticaret 2016’daki 1.5 milyar dolarken 2018 yılında 2.5 milyar dolara yükseldi.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-11-13/central-asia-s-new-rivalry-could-benefit-kazakhstan-imf-says

Yazar

Batur Kılıç

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.