DUYURU   • Işınsu   • Emine Işınsu vefat etti

Pompeo:Tüm ülkelerin Uygurlar için seslerini yükseltmelerini istiyoruz

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Washington’da düzenlediği basın konferansında Doğu Türkistan’da zulüm gören Türkleri gündeme taşıdı.

10 Ocak 2020
Mete Korkmaz
Mike Pompeo
Pompeo Doğu Türkistan Türkleri için tüm Dünya’ya çağrıda bulundu

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Washington’da düzenlediği basın konferansında bir kez daha Doğu Türkistan’da işgalci konumunda bulunan Çin Halk Cumhuriyeti’nin zulmü altında inleyen Türkleri dünya kamuoyunun gündemine taşıdı.

Doğu Türkistan’daki sistematik soykırıma karşı bütün ülkeleri tepki göstermeye davet eden Pompeo, “Biz tüm ülkelerin, özellikle de İslam İşbirliği Örgütü ve Arap Ligi ülkelerinin Çin’in Uygurlara uyguladığı zulme karşı seslerini yükseltmelerini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, sözlerini “Çin Komünist Partisi, Doğu Türkistan’da esir tutulan Uygurlar, etnik Kazaklar, Kırgızlar ve diğer Müslümanlara karşı kitlesel insan hakları ihlalleri işlemektedir” diye sürdürdü.

Pompeo, ABD’nin ÇKP’nin baskı ve tehditlerine direnen Hong Kong’un da yanında olduğu vurguladı.

Kaynak:https://www.tamgaturk.com/tum-ulkelerin-uygurlar-icin-seslerini-yukseltmelerini-istiyoruz/

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları