Rapor: ‘Çin’in Uygur politikası Birleşmiş Milletler Soykırım Sözleşmesi’ndeki tüm hükümleri ihlal ediyor’ – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Gündem Özel: Karadeniz’de Rus-Amerikan Rekabeti ve Montrö   • Söz konusu açık oturum-15: Korona/ Eba / Andımız

Rapor: ‘Çin’in Uygur politikası Birleşmiş Milletler Soykırım Sözleşmesi’ndeki tüm hükümleri ihlal ediyor’

Çin’in Doğu Türkistan’da Uygurlara karşı yaptığı faaliyetler hakkında hazırlanan ilk bağımsız rapor, Pekin’in eylemlerinin Birleşmiş Milletler Soykırım Sözleşmesi’ndeki tüm hükümleri ihlal ettiğini gözler önüne serdi.

10 Mart 2021
Mete Korkmaz
İlk kez sivil bir enstitü tarafından Doğu Türkistan’daki zulmün soykırım olduğunu belirten bir rapor yayınlandı.

Dünyanın dört bir yanından gelen, insan hakları, savaş suçları ve uluslararası hukuk alanında çalışan 50’den fazla uzmanın hazırladığı bağımsız rapor, Çin hükümetinin BM Soykırım Sözleşmesi’ne aykırı olarak Uygurlara karşı devam eden bir soykırımın sorumluluğunu taşıdığını belirtti.

Rapor Newlines Institute for Strategy and Policy adlı düşünce kuruluşu tarafından yayınlandı. Özelliği ise ilk defa bir sivil toplum örgütünün, Doğu Türkistan’daki soykırım suçlamalarının ve Pekin yönetiminin karşı karşıya kalabileceği durumların yasal bir analizini yapması.

“Bu, liderleri bir soykırımın mimarı olan büyük bir küresel güçtür” diyen raporun ortak yazarlarından Azem İbrahim, soykırım iddiasını destekleyen “ezici” kanıtlar olduğunu söyledi.

Soykırım Sözleşmesindeki tek bir eylemi ihlal etmek bir soykırım bulgusu oluşturuyor. Bununla birlikte Newlines’ın raporu Çin hükümetinin Doğu Türkistan’daki eylemleriyle bütün kriterleri doldurduğunu iddia ediyor.

“Çin’in bölgedeki Uygurları hedef alan politikaları ve uygulamaları bir bütün olarak görülmeli” diyen rapora göre bu durum, Uygurları bir grup olarak “tamamen veya kısmen yok etme niyeti”nin bir işareti.

Dünya Uygur Kongresi ve Uygur İnsan Hakları Projesi tarafından görevlendirilen Londra’daki Essex Court Chambers tarafından 8 Şubat’ta yayınlanan diğer bir rapor da benzer bir sonuca varmış ve Çin hükümetine karşı soykırım iddialarının “inandırıcı” olduğunu açıklamıştı.

Kaynak: https://tr.euronews.com/2021/03/09/cin-in-uygur-politikas-birlesmis-milletler-soyk-r-m-sozlesmesi-ndeki-tum-hukumleri-ihlal-e

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları