Rum Polisi Kıbrıslı Türklere biber gazı sıktı

Güney Kıbrıs Rum yönetiminin (GKRY) adadaki 4 sınır kapısını yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı tedbir iddiasıyla kapatması, Kıbrıslı Türkler tarafından yoğun bir şekilde protesto edildi.


Kıbrıs

Sınır kapılarının kapatılmasını protesto eden Kıbrıslı Türklere biber gazı sıkıldı

Güney Kıbrıs Rum yönetiminin “koronavirüs önlemi” gerekçesiyle 4 kara sınır kapısını kapamasına yönelik kararı Lokmacı Sınır Kapısı’nda 7 Mart 2020 günü protesto gösterilerine sahne oldu. Sınır kapılarının kapatılmasına Kıbrıslı Türkler ile beraber Rumlar da protesto etti. Sınır kapılarında eylemlerin Cumartesi gününden bu yana devam ettiği öğrenildi.

Eylemde barikatı yıkmak isteyen Kıbrıslı Türklere Rum polisi biber gazı sıktı. Barikatın diğer tarafında eylem yapan Kıbrıslı Rumlar da kuzeydeki eylemcilere alkış ve sloganlarla destek belirtti.
Eylemcilerin yanı sıra olayı görüntülemek isteyen bazı gazeteciler de biber gazından etkilendi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersin Tatar, “Rum polisinin Lokmacı Sınır Kapısı’nın açılması için barışçı bir gösteri yapan insanların üzerine biber gazı sıkmasının kabul edilebilecek bir davranış olmadığını” diyerek olaya tepki gösterdi. KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis yönetimine tepki gösterdi.

Kaynak:QHA

Yazar

Mete Korkmaz

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar