Sadi Somuncuoğlu’na Mehmed Emin Resulzâde Ödülü

Devlet adamı ve Millî Düşünce Merkezinin kurucusu Sadi Somuncuoğlu, Azerbaycan Yükseliş Partisi tarafından Mehmed Emin Resulzâde Uluslararası Ödülü'ne lâyık görüldü.


 

Azerbaycan’ın Bağımsızlık Günü nedeniyle her yıl 28 Mayıs gününde verilmek üzere, Azerbaycan Yükseliş Partisi tarafından Mehmed Emin Resulzâde Ödülleri tesis edildi.  Azerbaycan Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mehmed Emin Resulzâde (1884-1955) adına ilk defa bu yıl verilen ödüllerden biri, Türkiye’den Millî Düşünce Merkezi’nin kurucusu, merhûm devlet adamı Sadi Somuncuoğlu’nun oldu.

Yedi kişi olarak belirlenen bu yılın ödülleri, Azerbaycan Yükseliş Partisi’nin 27 Mayıs 2022 günü başkent Bakü’de düzenlediği “Hürriyet Havasını Teneffüs Edelim” isimli Bağımsızlık Günü töreninde açıklandı.

Ödül metninde Azerbaycan Yükseliş Partisi Başkanı Anar Esedli’nin imzasıyla şu ifadelere yer verildi:

“Azerbaycan Halk Cumhuriyetinin kurucularından biri olan, Millet Meclisi Başkanı, ünlü devlet adamı Mehmed Emin Resulzâde adına 22 Mayıs 2022 tarihinde tesis edilmiş uluslararası mükafat, Türklük fikri ve hareketinin gelişiminde, Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nin Türkiye’deki faaliyetinin araştırılmasında ve Mehmed Emin Resulzâde’nin mirasının korunmasında gösterdiği hizmetler için ölümünden sonra Sadi Somuncuoğlu’na takdim olunur.”

Törende, Sadi Somuncuoğlu’nun mükafatı, Bakü Avrasya Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Adalet Tahirzade tarafından Somuncuoğlu ailesi adına araştırmacı-yazar Selçuk Alkın’a takdim edildi.

Azerbaycan Yükseliş Partisi yönetimi tarafından yapılan açıklamaya göre, Mehmed Emin Resulzâde Ödülleri’nin her yıl 28 Mayıs Bağımsızlık Günü’nde Azerbaycan Halk Cumhuriyetinin araştırılması, tanıtılması ve yaşatılmasına hizmet eden kişilere takdim edileceği bildirildi.

Kaynak: https://www.az24saat.org/m%c9%99h%c9%99mm%c9%99d-%c9%99min-r%c9%99sulzad%c9%99-mukafati-t%c9%99qdim-olundu/ (27/05/2022)

http://www.xeber365.com/haber-az-rbaycanda-m-h-mm-d-min-r-sulzad-mukafati-t-sis-edildi-41948.html (22/05/2022)

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar