Polatlı-Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi Milli Park gezisinden görüntüler

Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi Milli Park gezisi amacına uygun olarak planlandığı gibi 13 Ekim 2019 tarihinde gerçekleşti. Gezdik, gördük, gördüklerimizi sizlerle paylaşmak istedik.


Polatlı Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi Milli Park gezisi planlandığı gibi 13 Ekim 2019 tarihinde gerçekleşti. Polatlı Belediyesinin içten çabaları ile oluşturulan kapalı ve açık alan müzeleri tek tek gezildi. Milli mücadelemizin kazanılmasında büyük rol oynayan, kendi öz imkanlarımız ile kazandığımız, 22 gece ve 22 gün süren Sakarya Meydan muharebesinin yapıldığı, her karışında gencecik Türk evlatlarının kanı ve kemiği bulunan o kutsal toprakları gezerken milli duyguların coştuğuna bizzat şahit olduk. Gezimize önderlik eden Bayrak Dedemiz Müfit Öner’e öncelikle çok teşekkür ederiz. Ayrıca katkılarından dolayı Ankara Yenimahalle Belediye başkanı Fethi Yaşar Beyefendiye, Yeni Mahalle Belediye Meclis Üyesi Selim Kaptanoğlu’na, arkadaşımız Mustafa Çalık’a, Polatlı Belediyesi tarihi alanlar merkezi koordinatörü Kadim Koç’a teşekkür ederiz.

Sakarya Meydan Muharebesi Şehitliği

 

Meydan Muharebesinde yaralanan askerlerden Ankara’ya nakil için beklerken şehit olanlar bu tepeye defnedilmiştir. Aslında Polatlı sınırları içinde buna benzer onlarca mezar tepe bulunmaktadır. Şehit edilen askerlerin kimlikleri tespit edilemediğinden temsili yapılan mezar taşlarına güzel ülkemizin illerinin isimleri yazılmıştır.

Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk, meydan muharebesinin üçüncü gününde atından düşer çok sayıda kaburgası kırılır. Kırılan kaburgalar için tahtadan atel yapılır. Başkomutan askerlerin morali bozulmasın diye Ağustos ayında pelerin ile dolaşmıştır. Fotograftaki heykel Dua Tepededir.

 

 

Alacaköy Karargahı; Atatürk Sakarya Meydan Muharebesi süresinde her gün sabah erken saatlerde karargahtan ayrılıp yaklaşık 150 km. cepheyi at üstünde giderek kontrol etmiş ve geceyi geçirmek için yeniden karargaha geri dönmüş. 22 gece süren Meydan Muharebesi sürecinde bu Karargahta 18 gece kalmış.

 

Yazar

Reyhan Özçiftçi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.