Moskova’da Müslüm Magomayev adına şarkı yarışması düzenlendi

23-24 Nisan günlerinde Moskova’da Azerbaycan'ın yıldız şarkıcısı Müslüm Magomayev adına altıncısı düzenlenen uluslararası şarkı yarışmasında kazananlar açıklandı.


 

Geçen sene yapılması planlanan ancak salgın hastalık sebebiyle ertelenen uluslararası şarkı yarışması, Müslüm Magomayev Kültür ve Müzik Mirası Vakfı tarafından düzenleniyor. Vakfın başkanlığı yapan, Müslüm Magomayev’in eşi ve eski SSCB Halk Sanatçısı Tamara Sinkavskaya, yarışmanın seçici kurul başkanlığını da üstleniyor. Yarışmanın seçici kurulunda, Azerbaycan’dan Bakü Müzik Akademisi Rektörü, Halk Sanatçısı Prof. Ferhat Bedelbeyli de yer alıyor.

Yarışma, Moskova’nın Crocus City Hall Konser Salonunda bulunan Müslüm Magomayev Gösteri Salonunda yapıldı. Bu yıl yarışmaya beş ülkeden (Rusya, Azerbaycan, Ukrayna, Beyaz Rusya ve Moğolistan) on beş yorumcu katıldı. Yarışmada Azerbaycan, genç vokalistler İslame Abdullayeva ve Mahir Tağızade tarafından temsil edildi.

24 Nisan günü kazananların ilan edildiği yarışmada, birinciliğe Rusya’dan Dzambolat Dulayev (bariton) lâyık görüldü.

İlk olarak 2010 yılında başlatılan ve iki yılda bir düzenlenen yarışmaya, yirmi ve otuz beş yaş arasında, profesyonel müzik eğitimi almış yorumcular katılabiliyor.

 

MÜSLÜM MAGOMAYEV

Şarkıcı, opera sanatçısı (bariton), besteci, Azerbaycan Halk Sanatçısı ve eski SSCB Halk Sanatçısı Müslüm Mehemmed oğlu Magomayev, 17 Ağustos 1942’de Bakü’de dünyaya geldi.

Çağdaş Azerbaycan müziğinin öncü isimlerinden, besteci Müslüm Magomayev’in (1885-1937) torunudur. Babası Mehemmed Magomayev, 1945’te İkinci Dünya Harbi sırasında Sovyet ordusu saflarında savaşırken Berlin’de hayatını kaybetti.

Müslüm Magomayev ilk defa on dört yaşında Denizciler Kulübünde sahneye çıktı. On dokuz yaşında katıldığı Helsinki Dünya Gençler Festivalinden madalya ile döndü. 1960’lı yıllarda Azerbaycan Devlet Opera ve Bale Tiyatrosunun solisti olan sanatçı, İtalya’nın Milano şehrindeki La Scala Tiyatrosunda meslekî tecrübe kazandı.

1966 yılında Paris’in Olimpiyat Konser Salonunda ilk önemli konserini verdi. 1968 yılında Azerbaycan Devlet Konservatuvarını bitirdi. Bir yıl sonra Polonya’nın ünlü Sopot Müzik Festivalinde ilk büyük ödülünü kazandı.

1975’de Azerbaycan Devlet Estrada Senfoni Orkestrası sanat yönetmenliğine getirildi. Bu orkestra ile eski Sovyet cumhuriyetleri ve Fransa, Bulgaristan, Polonya, Finlandiya, Kanada ve İran’da konserler verdi. 1970’li yıllarda büyük popülerlik kazanan sanatçı, Sovyetler Birliği’nin hemen her bölgesinde sahneye çıktı, stadyumlarda konserler verdi. 1971 yılında yönetmen Tofik İsmailov, sanatçı hakkında “Okuyor Müslüm Magomayev” isimli bir film çekti. Dünya basınında “Sovyet Sinatra’sı” lakabıyla tanındı.

Müslüm Magomayev 25 Ekim 2008 tarihinde 66 yaşında Moskova’da hayatını kaybetti. Sanatçının cenazesi Bakü’ye getirilerek Fahri Hiyabanı Mezarlığında defnedildi.

Kaynak: https://medeniyyet.az/page/news/57024/Vokalcilarin-Muslum-Maqomayev-adina-VI-Beynelxalq-Musabiqesinin-qalibleri-mueyyenlesib.html (25/04/2021)

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.