Taşeva: Kırım’a Yarım Milyon Rus Yerleştirildi

Tamila Taşeva'nın iddia ettiğine göre, işgalci Rusya Kırım'ın nüfus yapısını değiştirmek amacıyla yarım milyon Rusya vatandaşına bölgeye yerleştirdi. Ancak Rusya bu verilerin üzerini kapatmaya çalışıyor.


Tamila Taşeva’nın iddia ettiğine göre, işgalci Rusya Kırım’ın nüfus yapısını değiştirmek amacıyla yarım milyon Rusya vatandaşına bölgeye yerleştirdi.

Kırım Özerk Bölgesi Ukrayna Başkanı Daimi Temsilcisi Tamila Tasheva RBC-Ukraine’ya verdiği röportajda yarım milyon Rus vatandaşının işgal altındaki Kırım’a yerleştirildiğini ve Rusya’nın bu istatistikleri kasıtlı bir şekilde manipüle ettiğini söyledi.

Tasheva “insan hakları örgütlerinin verilerine göre, Rusya’dan yarımadaya gelen 500 bin civarında insan var ve  Bu Kırım’ın toplam nüfusu için büyük bir oran” dedi. Tasheva Rusya’nın daha küçük rakamlar ilan ettiğini ve bu sayının yaklaşık 280bin olduğunu iddia ettiklerini de sözlerine ekledi.

Tasheva’ya göre, Rusya Kırım’a gönderilen insan sayısını kasıtlı olarak çarpıtıyor, çünkü bir bölgenin etnik yapısını değiştirme amacıyla gerçekleştirilen nüfus hareketi bir suçtur.

Bütün bu sözlere, işgalden bu yana 25bin Kırım Tatar’ının ülkeyi terk ettiğinin de altını çizdi.

Kaynak: https://www.ukrinform.net/rubric-society/2825756-half-a-million-russians-resettled-to-crimea.html

Yazar

Batur Kılıç

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.