Tataristan’da öğrenci velileri tatar dilinin öğretimi için destek topluyor – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Söz konusu açık oturum-15: Korona/ Eba / Andımız   • Bütün bilinmeyenleriyle varlık fonu

Tataristan’da öğrenci velileri tatar dilinin öğretimi için destek topluyor

Tataristan’da öğrenci velileri, okullarda Tatar dilinin eğitim ve öğretimi için destek kampanyası başlattı.

16 Mart 2020
Mete Korkmaz
Tataristan
Anadilde eğitime ilişkin bir afiş

Tataristan’daki kampanyada; Tatar ders kitaplarının Rus federal listelerine dahil edilmesine, konuya ilişkin savcılık kontrollerinin durdurulmasına ve Tatar dilinde yüksek öğrenim alma hakkının yeniden tesis edilmesine ilişkin mektup yazma kampanyası düzenlendi.

Eylemin organizatörlerinden Ilsia Ahmetgaliyeva, adı geçen mektup kampanyasının, baharda yapılacak olan savcı denetimlerine bir cevap niteliğinde olduğunu kaydetti. Azatlık Radyosuna konuşan Ahmetgaliyeva, “Bu ülkede misafir değiliz. Dedelerimiz bu ülke için savaştı. Haklarımızı biliyoruz. Tatar dilinin korunması sadece Tataristan liderliğinin değil, aynı zamanda her birimizin görevidir. Tatar dilinin mutfak dili olmasına karşıyız. Bu kampanyayı, yapacak hiçbir şeyimiz olmadığı ve çok fazla enerjimiz olduğu için değil, halkımız için endişe duyduğumuzdan başlattık.” dedi.

Kaynak:QHA

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları