Tayvanlı youtuber, Çin’in toplama kamplarını ifşa etti

Tayvanlı youtuber, Doğu Türkistan gezisi sonrasında Kaşgar'da toplama kamplarını anlattı.


Uygur

Toplama Kampındaki Uygurlar

Doğu Türkistan’da gezintiye çıkan youtuber orada yaşadıklarını ve gördüklerini anlattı. Toplama kamplarının gerçek olduğunu ve gizlendiğini açıklayan youtuber, birçok toplama kampı olduğunu fakat iki tanesinin çok büyük olduğunu anlattı. İki büyük toplama kampının Kuzey’deki Karamay şehrinde ve güneyde Taklamakan Çölünde olduğunu belirtti.

Urumçi’ye geldiğinde toplama kampına rastlamadığını açıklayan youtuber, daha sonra Urumçi’deki toplama kamplarının sanayi tesisleri ile gizlendiğini fark ettiğini ve dikenli tellerin her tarafta olduğunu açıkladı. Tayvanlı youtuber, bir Kaşgarlı Türk’e toplama kamplarını sorduğunda ise çok duygulandırıcı karşılık aldığını ve ağladığını anlattı.

Kaşgar’da toplama kampları ve zulüm hakkında birinin ağzını aradım. “Sonunda bu konuyla ilgilenenler çıktı” diye elimi sımsıkı sıkarak ağlamaya başladı. Durumları hakkında dünyanın habersiz olduğunu; kendilerinin tamamen unutulduğunu düşünüyormuş.” dedi. Ayrıca Doğu Türkistan’daki zulmü de anlatan youtuberın videosunu Uygur Haber yayınladı.

Yazar

Mete Korkmaz

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.