Tomris filmi Nevruzda vizyona girecek

Dünya'nın ve Türklerin ilk kadın hükümdarı olan Tomris Hatun'un hayatını anlatan Kazakistan yapımı Tomris filmi Nevruzda Türkiyede de gösterime girecek.


Tomris Hatun

Tomris Hatun Dünyada bilinen ilk kadın hükümdar olup Pers Kralını kendi kanında boğmasıyla meşhurdur.

Saka Türklerinin Kadın hükümdarı Tomris Hatun’un hayatının anlatıldığı, Akan Sataev’in yönetmeni olduğu Kazakistan yapımı film geçen sene gösterime girmişti.

Türkiye’de ise 10 Nisan 2020’den itibaren seyirciyle buluşması beklenen filmde, M.Ö. 6. yüzyılda yaşayan Türk tarihinin en büyük kadın savaşçısı ve dünyadaki ilk kadın hükümdar olan Saka Türklerinin Başbuğu Alp Er Tunga’nın torununun eşi Tomris Hatun’un hayatı ve mücadeleleri anlatılıyor.

Pers Kralı II. Kyros’u bozguna uğrattığı savaşla dünya tarihinde önemli bir konum edinmiş olan Tomris Hatun’un hayatının anlatıldığı filmin çekimlerine 2017 yılının Aralık ayında başlanmıştı.
Günümüz Türkçesi’nde adı “demir iz” anlamına gelen Tomris Hatun’un ismi, Türk coğrafyasında bir çok bölgede kız çocuklarına verilerek yaşatılmaya devam etmektedir.

Түркия кинотеатрларында 2020-шы жылдың сәуірінде қазақ режиссеры Ақан Сатаев тусірген сақтардың (түрік тайпаларының) көсемі, аты аңызға айналған Томиристің өмірі жайлы фильмнің қойылымы болады.

 

Yazar

Mete Korkmaz

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar