TÜBİTAK MAM ve Elektrik Üretim Anonim Şirketi arasında iki önemli protokol imzalandı

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi ve Elektrik Üretim Anonim Şirketi tarafından, “Hidroelektrik Santral Bileşenlerinin Yerli Olarak Tasarımı ve Üretimi Projesi” ve “Plazma Teknolojileri ile Baca Gazı Emisyonlarının Giderilmesi Projesi” protokolleri imzalandı.


TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) ve Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) tarafından, “Hidroelektrik Santral Bileşenlerinin Yerli Olarak Tasarımı ve Üretimi Projesi” ve “Plazma Teknolojileri ile Baca Gazı Emisyonlarının Giderilmesi Projesi” protokolleri imzalandı.

Protokollerin imza töreni, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, EÜAŞ Genel Müdürü Dr. İzzet Alagöz ve TÜBİTAK MAM Başkanı Dr. Osman Okur’un katılımları ile 26 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirildi.

“Hidro Elektrik Santral Bileşenlerinin Yerli Olarak Tasarımı ve Üretimi Projesi”(MİLHES) TÜBİTAK Kamu Kurumları Araştırma ve Geliştirme Programı ile fonlanarak, TÜBİTAK MAM yönetiminde yürütüldü ve EÜAŞ Kepez-1 HES’in bir ünitesinde uygulandı. Bu kapsamda millî hidroelektrik santralinin temelini oluşturan düşey dip Francis türbini ve diğer bileşenler MİLHES projesi ile yerli imkânlar kullanılarak en baştan tasarlandı, üretildi ve devreye alındı. Sistem 2019 yılı sonunda başarıyla elektrik üretimine başladı.

İmzalanan protokol kapsamında MİLHES’ten elde edilen bilgiler kullanılarak Sarıyar Hidroelektirik Santrali’nin 1963 yılında devreye alınan 4 farklı ünitesi, modern teknikler kullanılarak tamamen yerli mühendislikle yenilenecek.

Plazma Teknolojileri İle Baca Gazı Emisyonlarının Giderilmesi Projesi

İmzalan diğer protokole göre, termik santrallerdeki baca gazı salınımlarının giderilmesine yönelik proje hayata geçirilecek. Projenin yönetimini TÜBİTAK MAM yapacak, mali ve teknik desteği ise EÜAŞ sağlayacak.

“Plazma Teknolojileri ile Baca Gazı Emisyonlarının Giderilmesi” projesinin ilk uygulaması, Soma A Termik Santrali’nde gerçekleştirilecek. TÜBİTAK’ın resmî internet sitesinden verilen bilgiye göre Soma’da plazma temelli yenilikçi bir gaz temizleme prosesinin uygulanması ile kükürt dioksitin (SO2) yanı sıra, çevre ve insan sağlığı tehdidi oluşturan azot oksit (NOx) salınımlarının da önüne geçilmiş olacak.

Bu çalışma ile Türkiye’nin bu alandaki yerli teknoloji altyapısının güçlendirilmesi, termik santrallerin insan sağlığına zarar vermeden ve çevre kirliliğine yol açmadan temiz ve güvenli bir şekilde işletilebilmesine katkıda bulunulması hedefleniyor.

Bağlantı için tıklayınız.

Kaynak: tubitak.gov.tr

 

Yazar

Şadiye Okur

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.