Türk bilim insanlarından umut verici iki haber daha!

Ülkemizde ve dünya çapında korona virüsü ile ilgili aşı çalışmaları ve yeni tedavi arayışları devam ederken, bilim insanlarımızdan umut verici çalışmaların haberleri gelmeye devam ediyor.


Ankara Üniversitesi korona virüsü ile ilgili yaptığı araştırma çalışmasını 24.11.2020 tarihinde internet sitesinden duyurdu.

Ankara Üniversitesi, Veteriner Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Yasemin Salgırlı Demirbaş’ın yürütücülüğünü yapacağı araştırma çalışması “Medikal dedektör köpeklerin SARS-CoV-2 teşhisinde kullanılmaları” başlığını taşıyor. Söz konusu araştırma çalışması “TÜBİTAK 1002 hızlı destek projesi” kapsamında desteklenmeye uygun bulundu. Üniversite’nin Sitesinde yer alan bilgiye göre Türkiye’de ilk defa korona virüsü teşhisi için medikal dedektör köpek yetiştirmeyi amaçlayan projeye Prof. Dr. Aykut Özkul, Prof. Dr. Hakan Öztürk, Prof. Dr. Barış Sareyyüpoğlu, Doç. Dr. Görkem Kısmalı ve Dr. Araş. Gör. Bülent Baş araştırmacı olarak katkı sunacak.

Bu proje sayesinde ülkemizde medikal detektör köpek eğitimi ilk kez gerçekleştirilmiş olacak ve korona virüsü enfeksiyonunun teşhisinde kullanılacak olan detektör köpeklerin eğitimi için uygun metodoloji oluşturulacak. Proje için Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ve Düzce Atatürk Devlet Hastanesi ile ortaklaşa çalışacak. Medikal dedektör köpeklerin eğitimi konusunda ise uzman köpek eğitmeni Veteriner Hekim Tarkan Özvardar’dan destek alınacak. Bağlantı için tıklayınız.

Tarkan Özvardar, köpeklerin koronavirüs teşhisinde kullanılabileceği ile ilgili 15.04.2020 tarihli Hürriyet Gazetesi’nde kaleme aldığı yazıda, dünyada bir çok hastalığın teşhisi için bu yöntemin kullanıldığını, Türkiye’de de bu çalışmanın uygulanması gerektiğini belirtmişti. Bağlantı için tıklayınız.

Bir diğer haber ise ODTÜ’den geldi.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Biyolojik Bilimler Bölümü Moleküler Biyoloji ve Genetik Programı öğretim üyesi Doç. Dr. Çağdaş Devrim Son ve ekibinin yaptığı çalışma, anti-viral koku molekülleri korona virüsü için olası tedavileri keşfetmek üzerine.

Yürütülen çalışmada, şu ana kadar; yüzlerce molekülü farklı yerleştirme sistemlerinde test eden çalışma ekibi; solunduğunda korona virüsünü önleme ve tedavi etmede bazı moleküllerin potansiyel olarak yararlı olabileceğini öne süren sonuçlar topladı.

Pek çok koku molekülünün güçlü anti bakteriyel özelliklere sahip olduğu iyi biliniyor. ODTÜ’nün sitesinde yer alan açıklamaya göre yapılan bu çalışma, bu molekülleri anti-viral özellikler açısından test etmek üzere genişletilecek.

Bağlantı için tıklayınız.

 

Yazar

Şadiye Okur

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.