Türk Tarihi İçin Önemli Gelişme: İlteriş Kağan Yazıtından İlk Okumalar Paylaşıldı

Tüm Türk Dünyasında heyecan uyandıran İlteriş Kutluk Kağan araştırmalarında İlteriş Kağan Yazıtından ilk metin okumaları bilim dünyasıyla paylaşıldı.


Paylaşın:

Uluslararası Türk Akademisi ile Moğolistan Arkeoloji Enstitüsü’nün Moğolistan’ın Ötüken bölgesinde yürüttüğü bilimsel keşif çalışmaları sonucunda Kül Tigin ve Bilge Kağan’ın babası İlteriş Kutluğ Kağan’ın Anıt Kompleksi ve yazıtı bulunmuş, bu arkeolojik keşif ülkemizde de büyük heyecanla karşılanmıştı.

II. Doğu Göktürk Devletinin kurucusu olan İlteriş Kutluğ Kağan yazıtına ait ilk metin okumaları bilim dünyasıyla paylaşıldı.

70 cm yükseklik ve 19 cm genişliğe sahip yazıtın her iki tarafında da metin yer alıyor. Bu metinler, eski Türk ve Soğd yazısı içeriyor. Bugüne dek yazıtın yalnız ön okuması açıklandı, ancak uzmanlar en kısa zamanda metnin tamamının okunarak paylaşılacağını söylüyor.

Yazıtın ön tarafında bulunan 19 satırın henüz 12 satırı okunabildi. Bu satırlarda ise sırasıyla aşağıdaki ifadelerin okunduğu belirtildi:

“inek yılının dokuzuncu ayı”, “tanrı oğlu”, “Kutlug Kağan: Türk”, “erkek çocuklarım, köz”, “bizim güzel”, “etdim: bizim yabancı erler”, “yerde”, “tümen: on bin”, “işimi gücümü ver”, “tayin ettim (unvan verdim)”, “tamamı eşitti.”

 

Kaynak: https://arkeofili.com/ilteris-kagan-kompleksindeki-yazitin-bir-kismi-aciklandi/

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar