Türkiye ve Azerbaycan sanatçılarından çevrim içi karma sergi

12-22 Kasım 2020 tarihlerinde, Türkiye ve Azerbaycan ressamlarının eserlerinden oluşan "Bir Millet İki Devlet" başlıklı çevrim içi karma sergi düzenlendi.


Paylaşın:

 

Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi ve Ressam Prof. Teymur Rzayev ile Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğretim görevlisi Ressam Elçin Mustafayev tarafından başlatılan çevrim içi karma serginin duyurulması için bir bildiri yayımlandı.

Bildiride, “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Azerbaycan’ın kederi kederimiz, sevinci sevincimizdir’ sözü ile, Azerbaycan’ın kurucu lideri Haydar Aliyev’in ‘Bir millet iki devlet’ sözünün zorlu geçen mücadele günlerinde tam anlamıyla yerini bulduğu” belirtildi.

Karma sergide, 86 ressama ait toplam 140 eser yer alıyor. Etkinlikte eserleri yer alan sanatçılar arasında, Türk resim sanatının önemli isimlerinden Devrim Erbil, Özdemir Altan, Yalçın Karayağız, Fevzi Karakoç, Mahir Güven’in yanı sıra, Azerbaycan sanatçıları Ziyad Sultanov, Sadık Babayev, Pervane Alizade ve Letafet Memmedova bulunuyor.

Eserlerin satışından elde edilecek gelir, Dağlık Karabağ’ı Ermenistan işgalinden kurtarma operasyonunda şehit ve gazi olan Azerbaycan askerlerinin ailelerine, ayrıca savaşta zarar görenlere verilmek maksadıyla Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin yardım fonuna yatırılacak.

Sergide yer alan tüm eserler, “karabagazerbaycandır_art” isimli Facebook ve Instagram adreslerinden incelenip satın alınabilecek.

 

Detaylı bilgi: karabagazerbaycandir@gmail.com

+90 553 525 87 79

karabagazerbaycandir_art (facebook – instagram)

 

 

Atatürk portresi, Teymur Rzayev

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar