Türkiye Yazarlar Birliği’nden Birleşmiş Milletler Genel Sekreterine Mektup

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kâzım Arıcan, Doğu Türkistan'da devam eden insan hakları ihlâllerine karşı Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres'e mektup yazarak "Çin Devleti, insan hakları konusunda uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmelidir” dedi.


Prof. Dr. Musa Kâzım Arıcan

 

TYB Genel Başkanı Arıcan’ın mektubunda şu ifadelere yer verildi:

Sayın  António Manuel de Oliveira Guterres,
Birleşmiş Milletler Teşkilatı Genel Sekreteri

Türkiye Yazarlar Birliği; Türkiye’nin kültür, sanat ve edebiyat adamlarının 1978 yılında kurduğu, kamu yararına çalışan, genel merkezi Ankara’da bulunan bir sivil toplum kuruluşudur. Ülkemizin yazarları olarak; dünyanın neresinde olursa olsun; ırk, renk, cinsiyet, dil, din, milliyet ayrımı yapılmaksızın herkesin yaşama hakkı ve kişi özgürlüğünün olması gerektiğine inanıyoruz.

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi olarak adlandırılan Türklerin kadim yurdu Doğu Türkistan’dan gelen haberlerden ve ülkemizde yaşayan canlı tanıkların ifadelerinden; Müslüman Türklerin, özellikle Uygur Türklerinin dinî ve millî kimliğinden ötürü biyolojik, fizyolojik ve kültür temelli çok ağır insan hakları ihlâllerine maruz kaldığı, milyonlarca insanın toplama kamplarında tutulduğu, baskılar nedeniyle ailelerin parçalandığı, eğitim ve çalışma haklarının elinden alındığı anlaşılmaktadır.  Bu durum dünya basınında ve siyasetinde birçok kere ve tekrarlanan şekliyle yer almaya devam etmektedir.

Değerli Genel Sekreter;

Söz konusu olayları müzakere ederek değerlendirilmesi amacıyla;  akademisyenler, yazarlar, tarihçiler, gazeteciler ve Doğu Türkistan üzerine çalışmalar yapan sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticilerinin katıldığı “Doğu Türkistan Çalıştayı” düzenledik. Çalıştay sonuç bildirgesi yazımız ekinde sunulmuştur.

İnsan hak ve özgürlüklerine verdiğiniz önemi biliyoruz ve sizi takdir ediyoruz.

İnsan hakları konusunda uluslararası yükümlülüklere uyması konusunda Çin’e, gerekli çağrıda bulunmanızı talep etmekteyiz.

Prof. Dr. Musa Kâzım Arıcan

Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanı

 

Portekizli siyasetçi Oliveira Guterres, 1 Ocak 2017 tarihinden bu yana, 9. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri olarak görev yapıyor. Ülkesi Portekiz tarafından yeniden aday gösterilen ve BM Güvenlik Konseyi tarafından adaylığı onaylanan Guterres, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda ikinci defa BM Genel Sekreteri seçildi. Guterres’in ikinci dönemi 1 Ocak 2022’de başlayacak.

Kaynak: http://www.uyghurnet.org/turkiye-yazarlar-birligitybnden-bmgenel-sekreterine-dogu-turkistan-mektubu/ (25/08/2021)

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.