Türkmenistan’daki nadir eserlerin onarımı yapılacak – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Gündem Özel: Karadeniz’de Rus-Amerikan Rekabeti ve Montrö   • Söz konusu açık oturum-15: Korona/ Eba / Andımız

Türkmenistan’daki nadir eserlerin onarımı yapılacak

Türkmenistan’da bulunan el yazması eserlerin bakım ve onarımının yapılabilmesi için gerekli olan finansal fon kaynağı sağlandı ve nadir eserlerin onarımına en kısa zamanda başlanıyor.

7 Kasım 2020
Esra Çam

Türkmenistan Bilimler Akademisi Mahtumkulu Dil, Edebiyat ve Ulusal El Yazmaları Enstitüsü, ABD Dışişleri Bakanlığının “Büyükelçinin Kültürel Mirasın Korunması Fonu”nu almaya hak kazandı.

Yapılan açıklamada elde edilecek hibe fonuyla, ortaçağda el yazısıyla yazılmış ve erken dönem basılmış Türkmen kitaplarının onarımının gerçekleşeceği ve eserlerin korunması, saklanması için gerekli ortamın oluşturulacağı ifade edildi.

El yazması ve erken dönemde basılmış seksen kitabın dört yıl içerisinde onarılarak muhafaza edilmesi planlanıyor. Türkmenistan’da 2007-2008 yıllarında da yüzden fazla eserin hibe fonuyla onarıldığı biliniyor.

( Kaynak için tıklayınız.05.11.2020)

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları