Türkmenistan’ın milli hazinesi: At Bayramı – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Gündem Özel: Karadeniz’de Rus-Amerikan Rekabeti ve Montrö   • Söz konusu açık oturum-15: Korona/ Eba / Andımız

Türkmenistan’ın milli hazinesi: At Bayramı

Başta Aşkabat olmak üzere ülkenin her bölgesinde Ahal-Teke “Türkmen Atı Milli Bayramı” çeşitli etkinliklerle festival havasında kutlanıyor.

28 Nisan 2020
Hilal Ülkü Şahin
Türkmenistan
Türkmenistan’ın milli hazinesi: At Bayramı

Başkent Aşkabat’ta “Türkmen Atı Milli Bayramı” münasebetiyle, hafta başından itibaren devam eden fuar, sergi, toplantı, konferans ve eğlencelerin ardından hafta sonunda Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un katılımıyla Ahal-Teke Binicilik Kompleksi’nde renkli kutlamalar düzenlendi. Her Nisan ayının son haftası cumartesi ve pazar günleri Türkmenistan’da Türkmen Atı Milli Bayramı olarak kutlanıyor. Bayramda iki gün resmi tatil yapılıyor. Halk şarkıları, milli kültür-sanat etkinlikleri ve geleneksel folklor gösterilerinin sergilendiği bir festival havasında gerçekleşen Ahal-Teke At Bayramı kutlamaları, Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un hipodroma gelmesi ile başladı. Kutlamalara Bakanlar Kurulu Başkan Vekilleri, meclis başkanları, bakanlıklar, askeri ve kolluk kuvvet başkanları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

7 parkurda yapılan at yarışlarında birinciliği kazanan binicilerin yanı sıra, Türkmen Atı Milli Günü onuruna sergiye katılan heykeltıraşlar, halı dokumacıları ve sanatçılar da Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından ödüllendirildi.

Türkmenistan’da ”Cennet Atları” olarak bilinen ve Türkmen halkının bağımsızlık ruhunu temsil eden Ahal-Teke atlarının korunması, yetiştirilmesi ve saflığının korunması için At Bakanlığı bulunuyor. Ahal-Teke atlarının, 3 bin yıl önce Türkmenler tarafından evcilleştirilmiş ilk at türü olduğunu belirtiliyor.

Kaynak: (https://www.trtavaz.com.tr/haber/tur/avrasyadan/turkmenistan-da-at-bayrami-bu-yil-da-senliklerle-kutlandi/5ea6fc2401a30a2d90d83d7e , 28/04/2020)

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları