Türkmenlerden Protestoculara Destek

Abdülmehdi hükümetine karşı gerçekleşen protestolara Irak Türkmenlerinden destek geldi.


kerkükeylemler

Irak’ta Abdülmehdi hükümetine karşı gerçekleşen protestolara Irak Türkmenlerinden destek geldi.

Irak’ta Abdülmehdi hükümetine karşı gerçekleşen protestoları Irak Türkmenleri destek verdi.

Kerkük Net’in haberi göre, Kerkük Üniversitesindeki öğrenciler Irak ve Türkmeneli bayraklarıyla protestolara destek verdi. Üniversite öğrencilerinin eylemlerinden bir gün önce Kerkük’te Irak Türkmenlerinin sivil toplum kuruluşları da protestolara destek verdiklerini ilan etmişti.

19 Kasım tarihinde Irak Türkmen cephesi lideri Erşat Salihi Abdülmehdi hükümetine karşı protestolara destek vermiş ve bir dizi açıklamada bulunmuştu:

“Biz yeni bir seçim yasası istedik. Bir seçim komiserliğinin kurulmasını talep ettik. Bu reformları Abdulmehdi hükümeti yerine getirmezse erken seçime gidilmesini ve meclisin feshedilmesini talep ettik. Oluşucak yeni hükümetin anayasa tadilatını yapmasını uygun gördük. Yeni anayasayı şu şartlarda yapmak uygun değil. Ayrıca protestolarda yapılan insan hakları ihlalleri konuşuldu. Tutuklamalar ne şartlar altında yapıldı, keskin nişancılar kim tarafından yerleştirildi gibi sorular soruldu.”

 

 

 

Yazar

Batur Kılıç

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.