Ukrayna ve İsrail’den, Azerbaycan’a tam destek

Ukrayna ve İsrail'den, Ermenistan'ın sivil yerleşim birimlerine saldırmasının ardından, Azerbaycan'a tam destek geldi.


Azerbaycan

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama

”Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü destekliyoruz”

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan’ın Azerbaycan’a gerçekleştirdiği saldırının ardından açıklamalarda bulundu.

Bakanlığa ait sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki çatışmanın tırmanmasından derin endişe duyuyor. Alevlenmeye neden olan koşulları dikkatlice inceliyoruz. Anlaşmazlığın barışçıl çözümü için tarafları diyaloğa geri dönmeye çağırıyoruz.” ifadeleri yer aldı.

Ukrayna Verkhovna Rada (Parlamento) Birinci Başkan Yardımcısı Ruslan Stefanchuk ise,
”Toprak bütünlüğümüz de ayrılıkçılıktan muzdarip. Azerbaycan’ın bu acı sorununu bu açıdan çok iyi anlıyoruz. Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü tartışmasız bir şekilde destekliyoruz ve onun ihlalini ve işgalini şiddetle kınıyoruz.” dedi.

Sabah saatlerinde Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında, Ermeni güçlerin sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine çatışmalar başlamıştı.

İsrail, Azerbaycan’a mühimmat yolluyor

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’na ait Ilyushin IL-76TD (AZAF008 Kodlu) askerî nakliye uçağının Azerbaycan’dan havalanarak İsrail’e ulaşıp askerî ekipman aldığı iddialar arasında. Ayrıca, İsrail’in an itibarıyla Türkiye üzerinden Azerbaycan’a mühimmat ve silah gönderdiği bildiriliyor.

***

(Kazak Lehçesi)

“Біз Әзірбайжанның аумақтық тұтастығын қолдаймыз”

Украина СІМ Арменияның Әзірбайжанға шабуылынан кейін мәлімдеме жасады.

“Ол Армения мен Әзірбайжан арасындағы қақтығыстың ушығуына қатты алаңдайды”, – делінген министрліктің әлеуметтік желілердегі хабарламасында.декрет. Біз шиеленісуді тудыратын жағдайларды мұқият зерттейміз. Біз тараптарды дауды бейбіт жолмен реттеу үшін диалогқа оралуға шақырамыз.”оның мәлімдемелері енгізілді.

Украина Жоғарғы Рада (Парламенті) төрағасының бірінші орынбасары Руслан Стефанчук,
“Біздің аумақтық тұтастығымыз да сепаратизмнен зардап шегеді. Біз Әзірбайжанның осы ауыр мәселесін өте жақсы түсінеміз. Біз Әзірбайжанның аумақтық тұтастығын сөзсіз қолдаймыз және оның бұзылуы мен оккупациясын қатаң айыптаймыз.”,- деді ол.

Таңертең армян-әзірбайжан майданында қақтығыстар армян күштері азаматтық елді мекендерге оқ жаудырғаннан кейін басталды.

Израиль Әзірбайжанға оқ-дәрілерді жібереді

Әзірбайжан Қорғаныс министрлігіне тиесілі Ильюшин Ил-76тд (АЗАФ008 декодталған) әскери-көлік ұшағы Әзірбайжаннан ұшып, Израильге жетіп, әскери техникаға ие болды деген айыптаулардың арасында. Сондай-ақ, қазіргі уақытта Израиль Әзірбайжанға Түркия арқылы оқ-дәрілер мен қару-жарақ жіберуде.

 

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar