Ukrayna ve Türkmenistan’dan iş birliği – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Söz konusu açık oturum-15: Korona/ Eba / Andımız   • Bütün bilinmeyenleriyle varlık fonu

Ukrayna ve Türkmenistan’dan iş birliği

Ukrayna ile Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı arasında 2020-2021 yılları için iş birliği anlaşması imzalandı.

21 Eylül 2020
Hakan Güler

 

Türkmenistan
Ukrayna ve Türkmenistan Dışişlerinden iş birliği anlaşması

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşit Meredov’un, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba ile 18 Eylül’de çevrim içi bir görüşme yaptığı belirtildi.

Taraflar arasında, 2020-2021 yılları için iki ülke Dışişleri Bakanlıkları nezdinde İşbirliği Anlaşması imzaladı. Türkmenistan ve Ukrayna Dışişleri Bakanları, iki ülke arasındaki siyasî-diplomatik diyalog konusunda fikir alışverişinde bulundular. Bakanlar, Türkmenistan ile Ukrayna arasındaki ticarî-ekonomik bağlarla ilgili konuları da görüştüler.

Türkmen-Ukrayna Hükûmetler Arası Ekonomik, Kültürel ve İnsanî İşbirliği Komisyonu’nun, iki ülkenin ilgili kuruluşları arasındaki anlaşmaların pratik uygulama sürecinde önemli rolü olduğu vurgulandı.

Türkmenistan hükûmetinin son yıllardaki uluslararası açılımları dikkat çekmektedir. Ukrayna ile yapılan ikili anlaşmanın da bu doğrultuda değerlendirilmesi gerekmektedir. Türk Cumhuriyetlerinin uluslararası arenada kendilerine yer bulmaları, özellikle Avrupa devletleriyle ilişkilerinin gelişmesi; siyasî ve ekonomik gelişimlerinin ve bağımsız hareket edebilme kabiliyetlerinin her gün biraz daha geliştiğini göstermektedir. Ukrayna-Rusya geriliminin tırmandığı son yıllarda, Türkistan Türk Cumhuriyetlerinin Ukrayna ile ikili anlaşmalara imza atması önemli bir nokta olarak değerlendirilebilir.

https://akipress.com/news:648384:Foreign_Ministries_of_Turkmenistan,_Ukraine_sign_Cooperation_Program_for_2020-2021/

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları