Ulu Önder Atatürk’ün “Yürüyen Köşk”ü dünyaya tanıtılacak

Mustafa Kemal Atatürk’ün çevrecilik anlayışının somut bir örneği olan yürüyen köşk, “O Çınar” isimli belgesel filmi ile dünyaya tanıtılacak.


Yürüyen Köşk-Yalova

Mustafa Kemal Atatürk’ün çevrecilik anlayışının somut bir örneği olan yürüyen köşk, “O Çınar” isimli belgesel filmi ile dünyaya tanıtılacak.

Belgesel, başarılı yönetmen Fehmi Gerçeker tarafından çekildi. Gerçeker yaptığı araştırmalarda 1930’larda köşkün yürütülmesi olayına benzer bir olayın örneğini bulamadığını belirtti. Fehmi  Gerçeker  ayrıca belgesel filmin Türk televizyonlarına verilmesinin yanında, İngilizceye çevrilerek dünyaya tanıtılmasının amaçlandığını ifade etti.

İlgili habere buradan ulaşabilirsiniz

Yürüyen Köşk

Yürüyen köşk olayı Mustafa Kemal Atatürk’ün çevrecilik anlayışının, doğaya olan saygısının somut bir örneği.

Atatürk Yalova’da bulunan çiftliğe gittiğinde, bahçıvanının köşkün yanındaki çınar ağacının dallarını kesmeye çalıştığını görür. Bahçıvanı yanına çağırarak bunun sebebini sorar. Bahçıvan ağacın dallarının köşke dayandığını, o yüzden kesmeye çalıştığını belirtir. Bunun üzerine Atatürk herkesi şaşırtan o talimatı verir: “ağaç kesilmeyecek, köşk kaydırılacak!” Görev İstanbul Belediyesi’ne iletilir. Fen İşlerinde Başmühendis olan Ali Galip Anar, teknik ekibiyle birlikte Yalova’ya gelir. 8 Ağustos 1930 tarihinden önce bina çevresi kazılarak temel seviyesine inilir. İstanbul’dan getirilen tramvay rayları döşenerek bina, bu rayların üzerine oturtulur. Böylece bina 4.80 m kaydırılır. Bu olaydan sonra köşke “Yürüyen Köşk” denilmiştir. Atatürk’ün verdiği talimat ile korunan çınar ağacı bugün 400 yaşında.

Bağlantı için tıklayınız.

Fehmi Gerçeker kimdir?

TBMM’in kuruluş döneminde Bursa Milletvekili olan Mustafa Fehmi Gerçeker’in torunudur. Uluslararası ödüller kazanmış, çeşitli belgesel filmler, TV programları ve sahne yapımlarına imza atmış olan Fehmi Gerçeker; İstanbul’da birçok reklam filmi yönetmeliği yaptıktan sonra New York’a giderek TV-Film yapım ve yönetmenliği konusunda mastırını burada tamamlamıştır.

Filmlerinden 1513 Piri Reis Haritası, Jazz and Great Depression, Geosophy ve Paris UNESCO’nun sponsoru olduğu Mevlana ve Hoşgörü filmi çeşitli ödüller kazanmıştır.

Piri Reis Haritası belgesel film çalışması ile T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı ABD ve Güney Amerika’da Türkiye’nin Tanıtımına Katkı özel plaketini ve ABD Eğitim Bakanlığı tarafından verilen Tarihe Katkı Özel Ödülünü almıştır.

Kaynaklar:

  1. https://www.ntv.com.tr/galeri/sanat/ataturkun-cevreye-duyarliliginin-ornegi-yuruyen-kosk-belgeselle-dunyaya-tanitilacak,1SOlfXO-bkW6nukOkWGbLg/y8fRhJkN40ykjLcpuCJmjA
  2. https://www.onkajans.com/fehmi-gerceker/
  3. https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/yalova/gezilecekyer/yuruyen-kosk

 

 

Yazar

Şadiye Okur

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar