Uluslararası Moskova Film Festivalinde Ermeni filmine yasak!

Azerbaycan Sinemacılar İttifakının Azerbaycan Kültür Bakanlığının resmî sosyal medya hesabına dayandırdığı habere göre, bir Ermeni filmi, Uluslararası Moskova Film Festivalinin programından çıkarıldı.


Paylaşın:
Festivalin logosu

Uluslararası Moskova Film Festivalinin logosu

 

 

Kendi web sitesinde bu konuda bir haber yayınlayan Azerbaycan Sinemacılar İttifakı, lent.az sitesinin verdiği bir haberi kaynak göstererek, Ermeni yönetmeni Jivan Avetisyan’ın “Cennetin Kapısı” (Gate to Heaven) adlı sinema filminin, 1-8 Ekim 2020 tarihlerinde düzenlenen 42. Uluslararası Moskova Film Festivalinin “Dünyadan Filmler” başlıklı yarışma dışı bölümüne seçildiğini bildirdi.

Haberde, sözü edilen filmin, festivalin programından çıkarılmasına ilişkin bilgiler veriliyor. Buna göre, “Cennetin Kapısı” isimli filmin, Uluslararası Moskova Film Festivalinin yarışma dışı programına katılması konusunda basında çıkan haberlerin ardından, Azerbaycan Kültür Bakanlığı zamanında harekete geçerek Ermeni sinemacıların nefret uyandıran girişimlerine karşı tedbir aldı. Bakanlığın çabaları sonucu, Uluslararası Moskova Film Festivali yönetimi, Ermenistan yapımı “Cennetin Kapısı” filminin, festivalin “Dünyadan Filmler” programından çıkarıldığını ve ayrıca festivalin web sitesinden kaldırıldığını Azerbaycan Kültür Bakanlığına bildirdi.

Habere göre, ABD, Fransa, İtalya, Çekya, Bulgaristan, Almanya ve Litvanya’dan sinemacıların da yapımına katıldığı filmde, Ermeni yönetmeni kendi tabiatına sâdık kalarak, Dağlık Karabağ Çatışması ile ilgili tarihî çarpıtma ve yalan üzerine kurulan bir hikâyeyi seyirciye sunuyor. Olayları Azerbaycan’ın işgal altındaki Dağlık Karabağ bölgesinde geçen filmin yapımcıları, böylece bir kez daha propaganda savaşında sinemadan bir araç olarak yararlandığını gösteriyor.

Haberde ayrıca, Ermeniler’in geçmişte de bu gibi filmler çektikleri ve yurt dışındaki lobinin desteğiyle çeşitli ülkelerde gösterdikleri hatırlatılıyor.

Öte yandan, dünyadaki en eski ve önemli film festivallerinden biri olan Uluslararası Moskova Film Festivalinde bu yıl, Azerbaycan’dan yönetmen İsmayıl Seferli’nin “Balıkçı Kız” ve Türkiye’den Erdem Tepegöz’ün “Gölgeler İçinde” adlı filmleri ana yarışma bölümüne seçilmişti.

***

(Kazakistan lehçesinde)

Әзірбайжан Мәдениет министрлігі Әзірбайжан Кинематографистер одағының әлеуметтік желілеріндегі ресми парақшасында Армян фильмі Халықаралық Мәскеу кинофестивалінің бағдарламасынан шығарылғанын хабарлады.

 

 

Kaynak: (https://aki.az/, 07/10/2020)

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar