DUYURU   • Işınsu   • Emine Işınsu vefat etti

Uygur iş adamına Türkiye’yle iş yapma cezası: 25 yıl

Çin devleti Uygur Türklerine baskıya devam ediyor. İş adamlarına Türkiye’ye yatırım yaptığı gerekçesiyle 25 yıl hapis cezası verildi.

11 Ocak 2020
Kocafurkan Dinçaslan

Çin devleti Uygur Türklerine yönelik sözde suçlar üretip baskılarına devam ediyor. İş adamları Rozi Haci Hemdul ve kardeşi Memet Hemdul Türkiye’ye milyon dolarlık yatırım yaptılar 2017 senesinden beri haber alınamayan iş adamları hakkında kardeş Ömercan Hemdul açıklama yaptı. Kardeşleri hakkında Rozi Hacı Hemdul 25 yıl, Memet Hemdul hakkında ise 15 yıl hapis cezası verildiğini duyurdu.

2017 yılında Alkut Şirketler Grubu kurucuları olan Uygur Türkleri Rozi Haci Hemdul ve kardeşi Memet Hemdul Türkiye’de yatırım yaptıktan sonra Çin devleti tarafından tutuklanmış ve haber alınamamıştı. Uygur Türklerine yapılan bu baskı artarak devam ediyor. Türkiye’de yaşayan kardeş Ömercan Hemdul durum hakkında “Ailemin hiçbir suçu yok. Uluslararası mahkemelere kadar Çin’i dava edeceğim” dedi.

Kaynak: QHA

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları