Uygur şarkıcı Raşida Davut’a ‘bölücülük’ suçlamasıyla 15 yıl hapis cezası – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Türk ilim dünyasının acı kaybı   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)

Uygur şarkıcı Raşida Davut’a ‘bölücülük’ suçlamasıyla 15 yıl hapis cezası

Doğu Türkistanlı dünyaca ünlü ses sanatçısı Raşida Davut’un çıkarıldığı gizli bir mahkemece 15 yıl hapis cezasına çarptırıldığı ortaya çıktı.

1 Nisan 2020
Mete Korkmaz
Doğu Türkistan
Uygur şarkıcı Raşida Davut’a ‘bölücülük’ suçlamasıyla 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Doğu Türkistan Mukam Topluluğu üyesi Davut’un, Pekin yönetimi destekli Urumçi Halk Mahkemesi tarafından “bölücülük” yaptığı gerekçesiyle 2019 sonunda yargılanarak 15 yıl cezaya çarptırıldığı bildirildi.

RFA’nın birçok kaynakta doğrulattığı habere göre, 1990’larda popüler olan, çok sayıda solo albüme imza atan ve şarkılarında ağırlıklı olarak ‘aşk’ı işleyen kadın sanatçı, cezaevine gönderildi.

Mahkeme ise kararla ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadı, gelen sorular da yanıtsız bırakıldı.

Bazı kaynaklar da uzun süredir ortada görünmeyen sanatçının 2018 ile 2019 yılları arasında Doğu Türkistan genelinde yaygın olan toplama kamplarından birinde tutulduğunu belirtti.

Raşida
Raşida Davut

Ancak söz konusu iddia, bağımsız kaynaklarca henüz doğrulanmadı.

Raşida Davut’un ailesi Amerika Birleşik Devletleri’nin Virginia eyaletinde yaşıyor.

Aktivistler, Doğu Türkistanlıların aile üyelerinin yurt dışında yaşaması ya da onlarla irtibat kurmasının toplama kamplarına gönderilmek için önemli bir sebep olduğunu belirtiyor.

Doğu Türkistan genelinde bin 200’den fazla toplama kampı olduğu biliniyor.

Çin hükümetinin ‘yeniden eğitim merkezi’ ya da mesleki eğitim merkezi’ olarak lanse ettiği merkezler, Birleşmiş Milletler ve diğer insan hakları örgütlerine göre toplama kampı olarak kabul ediliyor.

Doğu Türkistan genelinde çok sayıda bilim insanı, sanatçı, şarkıcı, profesör ve kanaat önderi, ‘bölücülük’ iddiasıyla ya toplama kampına ya da cezaevlerine gönderiliyor.

Kaynak:https://tr.euronews.com/2020/03/25/uygur-sark-c-rasida-davut-a-boluculuk-suclamas-yla-15-y-l-hapis-cezas

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları