Uygur Türkleri, kitle halinde Çin’in iç bölgelerindeki fabrikalara ve hapishanelere gönderiliyor

Çin’de yaşanan Koronavirüsü salgını sonrasında Doğu Türkistanlılar, Çin Komünist Partisi’nin köle gibi çalıştırmayı amaçladığı hedefler haline geldi.


Doğu Türkistan

Uygur Türkleri, kitle halinde Çin’in iç bölgelerindeki fabrikalara ve hapishanelere gönderiliyor

Uygur aktivistlerden Arslan Hidayet’in sosyal medya hesabından yayınladığı videolarda yüzlerce kişinin otobüslere doldurularak Çin’in iç bölgelerinde zorla çalıştırılmak üzere gönderildikleri görüldü. Videolarda tek tip kıyafet giydirilen Uygurların, geniş bir alanda otobüslere binmeyi bekledikleri görülüyor.

Çin, Doğu Türkistan’da yaklaşık 2 milyon kişiyi toplama kamplarında tutuyor. Koronavirüs salgını başladığından beri toplama kampındaki Doğu Türkistanlıların Çin’in iç bölgelerinde köle gibi çalıştırıldığına dair birçok rapor yayımlandı. Dünyaca ünlü markaların Çin’den sağladıkları ürünleri üreten fabrikalarda da Doğu Türkistanlılara uygulanan angaryanın örneklerinin görüldüğü çeşitli raporlarda ifade edildi.

Bir diğer iddiaya göre ise Çin, iç bölgelere gönderdiği bu kişileri toplama kamplarından kitleler halinde seçiyor. Doğu Türkistanlı aktivistler bunun tam bir soykırım olduğunu Doğu Türkistan’daki Türk topluluklarının nüfusunu düşürmenin amaç haline getirildiğini vurguladı.

Kaynak:QHA

Yazar

Mete Korkmaz

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar