Yoksulların Zenginleri Beslediği Bir Ülke Hâline mi Geldik?

Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı enflasyon rakamlarıyla halkın enflasyonu ise farklılık gösteriyor. Ekonomistlerin tabiriyle enflasyonun freni patladı. Temel gıda fiyatlarındaki artış durdurulamıyor. Bunun yanı sıra enerjiye ve petrole, kırtasiye malzemelerine, teknolojik gibi pek çok ürüne zamlar üst üste geliyor. Dar ve sabit gelirlilerin satın alma gücü, zamlar karşısında aydan aya mum gibi eriyor. Fiyat artışlarının nedeni, ekonomistlerce dışa bağımlılık olarak açıklanıyor.


Paylaşın:

Dolar, 14 seviyesini aştı. Türk lirasında devam eden rekor değer kayıpları, dünya basınının gündemindeki yerini korumaya devam ediyor. Ekonomistler,  piyasalardaki gelişmelerin bu hafta içinde beklenen yeni faiz indirimiyle bağlantılı olduğunu söylüyor.

Türkiye’nin ekonomik darboğazını değerlendiren Rauters Ajansı:

Yayımladığı “Türk lirası, bir diğer faiz indirimi beklentisi öncesinde yeni bir dibi gördü.” başlıklı haberinde:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni ve riskli ekonomi politikası ile perşembe günü yeni bir faiz indirimi yapılması beklentisine dair endişelerin gölgesinde, Türk lirası pazartesi günü birkaç dakika içinde yeni bir rekorla yaklaşık yüzde 7 çökerek dolar karşısında 15’e yaklaştı.” ifadelerini kullandı.

Dolar/TL’nin 14 seviyesini aşması, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın piyasaya dövize satım yönünde dördüncü müdahalesini de beraberinde getirdi.

TL’nin ani değer kaybı yaşamasının Türkiye ekonomisine yansımalarının olumsuz olacağını ifade eden Rauters, büyük ölçüde ithalata dayalı Türkiye ekonomisinde enflasyonun körüklendiğini belirtti.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı enflasyon rakamlarıyla halkın enflasyonu ise farklılık gösteriyor.

Ekonomistlerin tabiriyle enflasyonun freni patladı.

Temel gıda fiyatlarındaki artış durdurulamıyor. Bunun yanı sıra enerjiye ve petrole, kırtasiye malzemelerine, teknolojik gibi pek çok ürüne zamlar üst üste geliyor. Dar ve sabit gelirlilerin satın alma gücü, zamlar karşısında aydan aya mum gibi eriyor. Fiyat artışlarının nedeni, ekonomistlerce dışa bağımlılık olarak açıklanıyor.

Temel gıda ürünlerinden ekmek dahi almakta zorlandıklarını ifade eden vatandaşlar, halk ekmek fırınları önlerinde uzun kuyruklar oluşturmaya devam ediyor.

Halk Ekmek önlerindeki yoğunluk karşısında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu yaptığı açıklamada:

“Maalesef halkımız fakirleşti, bu açı bir gerçek.” diyerek halkın yaşadığı geçim zorluğunu ifade ediyor.

2021 yılı üçüncü çeyrekte işsizlik oranı ise yüzde 11,7.

Vatandaşın gündeminde yer alan konulardan bir tanesi de bu hafta açıklanması beklenen asgari ücret rakamları. Halka göre; asgari ücretteki artışla ödenecek ücret, fahiş fiyat artışlarıyla verilmeden vatandaştan geri alındı. Ülkede yoksulluk artarken zenginler daha da zenginleşti.

Bugünlerde halkın kafasında tek bir soru işareti: “Yoksulların zenginleri beslediği bir ülke hâline mi geldik?”

Yazar

Yeliz Şenyerli

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar