Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Çavuşoğlu’nun tepkisine karşılık inkarcı tutumunu yineledi

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Bakan Çavuşoğlu'nun tepkisine karşılık inkarcı tutumunu pişkince yineledi


Batı Trakya

Yunan Dışişleri, Bakan Çavuşoğlu’nun sözlerine pişkince cevap verdi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlapulos’a yönelik “Siz ne derseniz deyin; Batı Trakya Türk Azınlığı yüzyıllardır Türk’tü” sözlerine kimlikleri inkar edilen Batı Trakya Türklerinin “pişkince” nitelediği bir cevap geldi.

Millet Gazetesi’nin haberine göre Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos’un inkarcı açıklamalarına arka çıkan Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklamalarına karşılık, “Bunu anlamak için Lozan’ı okumak kafi” ifadelerini kullandı.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı kaynakları, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na dalga geçer gibi verdiği cevapta, “Demokrasinin beşiği olan ve aynı zamanda AB demokratik ülkesi olan Yunanistan’da eşitlik haklarından faydalanan tek bir azınlık vardır. O Müslüman azınlıktır. Bunu anlamak için Lozan’ı okumak kafi” ifadelerini kullandı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos’un, Batı Trakya’da yaşayan Türkler için “Müslüman Yunan Azınlık” ifadesi kullanmasına yönelik yaptığı açıklamada, “Siz ne derseniz deyin; Batı Trakya Türk Azınlığı yüzyıllardır Türk’tü, Türk kalacak” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak:QHA

Yazar

Mete Korkmaz

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar