Yunanistan’daki İskeçe Türk Birliği davası ertelendi

İskeçe Türk Birliğinin (İTB), Yunanistan Yargıtay Mahkemesinde (Arios Pagos) bugün görülmesi gereken duruşması, koronavirüs salgını nedeniyle alınan önlemler kapsamında Yunanistan genelindeki mahkemelerin çalışmalarına ara vermesi nedeniyle ertelendi.


İskeçe

İskeçe Türk Birliği

Millet Gazetesi’nin haberine göre 2017 yılı sonbaharında, dönemin Adalet Bakanı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde (AİHM) dava kazanan derneklere, bu kararların Yunanistan mahkemeleri tarafından da tanınmasını öngören yasal düzenlemeyi meclise sunmuştu. Bazı çevrelerin yoğun tepkileri nedeniyle dönemin Adalet Bakanı hazırlanan yasal düzenlemeyi geri çekmiş, yapılan değişikliklerden sonra tasarı yeniden meclise sunulmuş ve bu şekilde kabul edilmişti.

İskeçe Türk Birliği, sözkonusu yasal düzenlemeye dayanarak 2017 yılı Aralık ayında, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin İTB kararının tanınması ve derneğimizin resmiyetinin iade edilmesi talebiyle Trakya İstinaf Mahkemesi nezdinde dava açmıştı. Trakya İstinaf Mahkemesi 2018 yılı Temmuz ayında açıkladığı kararıyla İskeçe Türk Birliği’nin talebini reddetmiş, bunun üzerine İskeçe Türk Birliği davayı Yargıtay Mahkemesi’ne taşımıştı.

12 yıl önce 27 Mart 2008 tarihinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin verdiği ve oybirliğiyle İskeçe Türk Birliği’nin haklı bulduğu tarihi karardan sonra, bu kararın Yunanistan tarafından kabul edilerek, uygulanması ve Batı Trakya Türk Azınlığı’nın ilk sivil toplum kuruluşu olan İskeçe Türk Birliği’nin resmiyetinin iade edilmesi için yürütülen mücadele kararlılıkla sürdürülmektedir. 2008 yılından bu yana uygulanması beklenen AİHM kararının uygulanması, uluslararası hukukun ve demokrasinin şartı olduğu bir kez daha vurgulandı.

Kaynak:QHA

Yazar

Mete Korkmaz

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar