Zafer Bayramı Bişkek’te katılımsız kutlanacak – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • 523’üncü Bilgi Şöleni: Yaşadığımız su sıkıntısı ve su politikalarımız   • 522’nci Bilgi Şöleni: Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılar meselesi

Zafer Bayramı Bişkek’te katılımsız kutlanacak

Kırgızistan’ın Zafer Bayramı kutlamaları korona virüs salgını sebebiyle halkın katılımı olmadan kutlanacak.

8 Mayıs 2020
Jyldyz Baiysova ve Alina Asanbekova
Kırgızistan'da Zafer Bayramı katılımsız kutlanacak
Kırgızistan’ın Zafer Bayramı

Yarın 9 Mayıs Zafer Bayramı onuruna, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te şenlikli bir havai fişek gösterisi yapılacak. Fakat şehir halkı buna katılmıyor.

Zafer Bayramı Kırgızistan Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı tarafından organize edilecek. Belediye başkanı, 9 Mayıs’ta yapılması planlananlar da dahil olmak üzere koronavirüsle ilgili tatillerin yapılmadığı konusunda uyarıyor.

9 Mayıs itibariyle, festival etkinlikleri için 2,5 milyon som tahsis edildi. Para şehir bütçesinde kalacak ve sermayenin gelecekteki diğer ihtiyaçları için kullanılacak. Festival kapsamında havai fişek gösterisi saat 22: 00’de Ala-Too Meydanı’nda yapılacaktır.

***

(Kırgızistan lehçesinde)

Эртең, 9-май күнү Жеңиш күнүнө карата Кыргызстандын борбору Бишкек шаарында майрамдык салют атылат. Бирок ага шаар тургундары катышпайт.

Жеңиш күнүнө карата салют атуу Кыргызстандын Куралдуу күчтөрүнүн Башкы штабы тарабынан уюштурулат. Ошол эле учурда мэрия коронавируска байланыштуу майрамдык, анын ичинде 9-майга карата белгиленген иш-чаралар өткөрүлбөй калганын эскертет.

9-майга карата майрамдык иш-чараларды өткөрүү үчүн 2,5 млн сом каралган. Ал каражат шаар бюджетинде калып, борбор калаанын алдыдагы башка керектөөлөрүнө жумшалат. Ала-Тоо аянтында майрамдык салют саат 22:00дө атылат.

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarların diğer yazıları: