19 Mayıs, birçok ülkede coşkuyla kutlandı

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, diğer ülkelerde de unutulmadı. 19 Mayıs, korona virüsü sebebiyle çeşitli tedbirler ve kısıtlı sayıda katılımcıyla kutlandı.


Türk bayrağı

19 Mayıs, birçok ülkede coşkuyla kutlandı

19 Mayıs, yavru vatan Kıbrıs’ta coşkuyla kutlandı

19 Mayıs dolayısıyla kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra evler ve iş yerleri de Türk ve KKTC bayraklarıyla donatılan yavru vatan Kıbrıs’ta kutlama etkinlikleri düzenlendi.

Korona virüsü salgını nedeniyle bu yıl toplu törenlerin yapılamayacağı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun saat 08.00’de Bayrak Radyo ve Televizyonu’ndan günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı ulusa sesleniş konuşması ile başladı.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, “olağanüstü günler yaşamaktayız, yaşadığımız bu salgın dönemi göstermiştir ki; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devleti, gençlerine, dünya gençlerine, aslında geleceğe ve nihayetinde ülkesinin geleceğine her zaman olduğu gibi yine sahip çıkmıştır” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Mustafa Kemal Paşa’nın 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basıp İstiklâl Mücadelesi’ni başlatmasının, Yüce Türk Milletinin yaşlısı, genci, çocuğu, kadını ve her şeyiyle “Ya istiklal ya ölüm!” ilkesiyle mücadele etmesinin; Türklerin esir edilemeyeceğini, geçmişte olduğu gibi daima hür yaşayacağını, bağımsızlığından asla taviz vermeyeceğini, pes etmeyeceğini ve Türk yurdunun işgal edilmesine izin verilmeyeceğini tüm dünyaya gösterdiğini vurguladı.

Kutlama çerçevesinde, Lefkoşa’daki Atatürk Anıtı’na çelenk koyuldu. Bakanlık yetkililerinin de katıldığı tören, saat 10.00’da gerçekleştirildi. Törende saygı duruşunda bulunuldu.

Nazım Çavuşoğlu, törenin ardından saat 11.00’de BRT’de Gündem Artı Özel Programı’da öğrencilerle çevrim içi bağlantı ile görüştü.

Bunlara ek olarak; Çavuşoğlu, bakanlık bürokratları, personel ve gönüllü öğretmenlerin katılacağı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Fener Alayı saat 20.00’de Dereboy-Meclis güzergahında gerçekleştirildi.

Günün son etkinliğinde ise, “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı coşkusunu paylaşalım” sloganıyla saat 21.00’de balkonlardan coşkuyla İstiklal Marşı söylendi.

Can Azerbaycan’da da kutlandı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla kardeş ülke Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de, Türkiye Bakü Büyükelçiliğindeki Atatürk büstünün önünde anma töreni düzenlendi. Korona virüsü salgını sebebiyle kısıtlı sayıda katılımcının katıldığı etkinliğe Türkiye Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, Bakü Silahlı Kuvvetler Ataşesi Tuğgeneral İsmail Hakkı Köseali, büyükelçilik çalışanları ve bir grup öğrenci katıldı.

Saygı duruşunun ardından açıklama yapan Büyükelçisi Erkan Özoral, korona virüsü yüzünden 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın bu sene istendiği gibi kutlanamadığını ifade ederek “Ama bu, bayramımızın öneminin değiştiği, azaldığı, eksikliği anlamına gelmiyor. Aksine aradan geçen 101 yıla rağmen biz, 19 Mayıs’ın önemini her sene daha da güçlü bir biçimde idrak ediyoruz. 19 Mayıs’ın milli mücadelenin ne demek olduğunu her sene daha anlamlı bir biçimde içimizde hissediyoruz. Bu sene için çok çeşitli kutlama programları öngörmüştük, planlarımızı yapmıştık. Ama, maalesef böyle bir mütevazi anma, kutlama programı yapmak durumunda kaldık. 19 Mayıs Türk milletinin şahlanışının, Atatürk’ün milletin lideri olmasının yıl dönümü. Biz Atatürk sayesinde, onun silah arkadaşları sayesinde Türk milleti olarak varlığımızı koruduk ve bugünlere kadar getirebildik. Bundan sonraki nesillere onları emanet ediyoruz. Gençlik bayramını olmasının da bir önemi de burada. Ben bu bayramın bütün milletimize kutlu olmasını diliyorum.” dedi.

Azerbaycan’da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, her yıl düzenlenen konserler ve çeşitli etkinliklerle kutlanıyordu. Bu yılki kutlamalar, korona virüsü nedeniyle sadece Bakü Büyükelçiliğinde düzenlenebildi.

Kardeş ülke Türkmenistan’da 19 Mayıs coşkusu

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Türkmenistan’da da kutlandı. Başkent Aşkabat’ta bulunan Atatürk Parkı içindeki Atatürk Anıtı’nın önünde düzenlenen anma programında Büyükelçi Togan Oral, Atatürk Anıtı’na çiçek koyduktan sonra saygı duruşuna geçildi ve İstiklâl Marşı okundu.

Büyükelçilik mensupları, Türkmenistan’da görev yapan kamu kurum temsilcileri ve bir grup öğrencinin katılımıyla gerçekleşen anma töreninde Aşkabat Büyükelçisi Togan Oral bir konuşma yaptı. Oral, konuşmasına 19 Mayıs’ın, en karanlık günlerde bile umudumuzun her zaman var olduğunu hatırlamamıza vesile olan çok önemli bir gün olduğunu vurgulayarak başladı.

Kurtuluş Savaşı’mızın büyük komutanı, Cumhuriyet’imizin banisi ve O’nun silah arkadaşlarını, bize bu kutsal yurdu; bayrağımızın özgürce, bağımsızca dalgalanarak yaşanacak bir vatan olarak bırakan herkesi bir kez daha andıklarını  söyleyen Togan Oral, “Burada Atatürk’ün manevi huzurunda, hem kendisine hem kurtuluş savaşımızın şehit ve gazilerine şükranlarımızı ve minnettarlığımızı sunmak için toplandık” dedi.

Ukrayna Büyükelçiliği’nden kırmızı-beyaz jest

Ankara Büyükelçiliği kırmızı beyaza bürünmüş olan Ukrayna, sosyal medya üzerinden paylaştığı mesaj ile 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutladı.

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında Ukrayna’nın Ankara Büyükelçilik binası, şanlı bayrağımızın kırmızı beyaz renkleriyle ışıklandırıldı. Bu anın fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaşan Ukrayna Büyükelçiliği, “Büyükelçiliğimizin binası Türk bayrağı renklerine büründü. Bu sene 19 Mayıs’ta balkonlardayız. Bayramınız tekrar kutlu olsun.” sözleriyle bayramı kutladı.

Kaynak: (https://www.brtk.net/category/kibris/, 20.05.2020)

Kaynak: (https://m.haberler.com/19-mayis-ataturk-u-anma-genclik-ve-spor-bayrami-4-13237614-haberi/, 20.05.2020)

Kaynak: (https://www.trtavaz.com.tr/haber/tur/avrasyadan/askabat-ta-19-mayis-ataturku-anma-genclik-ve-spor-bayrami-coskusu/5ec4e54901a30a224491b551, 20.05.2020)

Kaynak: (https://qha.com.tr/haberler/ukraynanin-ankara-buyukelciligi-kirmizi-beyaza-burundu/202993/amp/, 20.05.2020)

Yazar

Dilanur Polat

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.