AB’den Kırım’ı işgal eden Rusya’ya yaptırım – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler Çalıştayı   • MDM İstanbul Şubesi Perşembe Sohbetleri: Türkiye’de Organ Nakli ve Sorunları

AB’den Kırım’ı işgal eden Rusya’ya yaptırım

Avrupa Birliği (AB), Moskova yönetiminin işgal ettiği Türk yurdu Kırım’ı Rusya’ya bağlayan Kerç köprüsü inşaatında çalışan 2 kişi ve 4 şirketi yaptırım listesine ekledi.

2 Ekim 2020
Dilanur Polat
Kırım
AB’den Kırım’ı işgal eden Rusya’ya yaptırım

Avrupa Birliği (AB) Konseyi, Türk yurdu Kırım’ı işgal eden ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve bağımsızlığını tehdit edici eylemlerde bulunmaları sebebiyle bazı Rus şirket ve kişilere kısıtlayıcı ek tedbir kararı alındığını bildirdi. Yapılan açıklamada, Türk yurdu Kırım’ı Rusya’ya bağlayan Kerç köprüsü inşaatında çalışan 2 kişi ve 4 şirketin AB yaptırım listesine eklendiği kaydedildi.

Açıklamada, söz konusu yaptırımlar uyarınca, mevzubahis şirketlerin AB ülkelerindeki mal varlıklarının dondurulduğu, Avrupa Birliği vatandaşlarının ve şirketlerinin bu firmalara mali kaynak sağlamasının yasaklandığı vurgulandı. Listeye eklenen kişilere, mal varlığı dondurma ve seyahat yasağı getirildiği belirtildi. Avrupa Birliğinin yaptırım listesinde, mal varlıkları dondurulmuş ve seyahat yasağı getirilmiş 177 kişi ve 48 şirket daha bulunduğu hatırlatıldı.

Avrupa Birliğinin yaptırım listesi, çok sayıda Rus ve ayrılıkçı üst düzey görevliyi barındırıyor.

Rusya, 2014 yılında Türk yurdu Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol şehrini işgal etmişti. AB, ABD ve bazı ülkeler, Kırım’ın ilhakı ve Ukrayna’nın doğusunda çıkan olaylar yüzünden Rusya’ya çeşitli yaptırımlar uygulamaya başlamıştı.

Kaynak: (https://www.trtavaz.com.tr/haber/tur/avrasyadan/abden-kirimi-yasa-disi-ilhak-eden-rusyaya-ilave-yaptirim/5f76ebbb01a30a1130005e59, 02.10.2020)

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları