AB’den Kırım’ı işgal eden Rusya’ya yaptırım

Avrupa Birliği (AB), Moskova yönetiminin işgal ettiği Türk yurdu Kırım'ı Rusya'ya bağlayan Kerç köprüsü inşaatında çalışan 2 kişi ve 4 şirketi yaptırım listesine ekledi.


Kırım

AB’den Kırım’ı işgal eden Rusya’ya yaptırım

Avrupa Birliği (AB) Konseyi, Türk yurdu Kırım’ı işgal eden ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve bağımsızlığını tehdit edici eylemlerde bulunmaları sebebiyle bazı Rus şirket ve kişilere kısıtlayıcı ek tedbir kararı alındığını bildirdi. Yapılan açıklamada, Türk yurdu Kırım’ı Rusya’ya bağlayan Kerç köprüsü inşaatında çalışan 2 kişi ve 4 şirketin AB yaptırım listesine eklendiği kaydedildi.

Açıklamada, söz konusu yaptırımlar uyarınca, mevzubahis şirketlerin AB ülkelerindeki mal varlıklarının dondurulduğu, Avrupa Birliği vatandaşlarının ve şirketlerinin bu firmalara mali kaynak sağlamasının yasaklandığı vurgulandı. Listeye eklenen kişilere, mal varlığı dondurma ve seyahat yasağı getirildiği belirtildi. Avrupa Birliğinin yaptırım listesinde, mal varlıkları dondurulmuş ve seyahat yasağı getirilmiş 177 kişi ve 48 şirket daha bulunduğu hatırlatıldı.

Avrupa Birliğinin yaptırım listesi, çok sayıda Rus ve ayrılıkçı üst düzey görevliyi barındırıyor.

Rusya, 2014 yılında Türk yurdu Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol şehrini işgal etmişti. AB, ABD ve bazı ülkeler, Kırım’ın ilhakı ve Ukrayna’nın doğusunda çıkan olaylar yüzünden Rusya’ya çeşitli yaptırımlar uygulamaya başlamıştı.

Kaynak: (https://www.trtavaz.com.tr/haber/tur/avrasyadan/abden-kirimi-yasa-disi-ilhak-eden-rusyaya-ilave-yaptirim/5f76ebbb01a30a1130005e59, 02.10.2020)

Yazar

Dilanur Polat

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.