Almanya’da Türkgücü yükseliyor

Almanya'daki Türklerin gururu Münih Türkgücü, 3. ligde sahaya çıkıyor.


Almanya Türkiye

Almanya’da Türkgücü yükseliyor

Gurbetçi Türklerin gururu olan Almanya’daki futbol takımı Münih Türkgücü ya da resmî adıyla Türkgücü München`in 45 yıllık hayali gerçek oldu ve profesyonel lige çıkmayı başardı. Almanya’da kurulan ilk yabancı kökenli kulüp olan Türkgücü, bir ilki başardı ve profesyonel lige çıkan ilk yabancı kökenli kulüp oldu.

Münih Türkgücü, ambleminde Türk ve Bavyera bayrağı bulunan ve Almanya’da yaşayan gurbetçilerin kurduğu ilk futbol kulübü. Berlin Türkiyemspor ile beraber üst ligleri zorlayan iki takımdan biri olan Türkgücü, başarılarıyla bizi gururlandırmaya devam ediyor. İran 1. liginde mücadele eden Traktör Tebriz (Tractor, Traxtor) ve Bulgaristan 1. Liginde mücadele eden Arda Kırcaali ile müsabakalarını, başarılarını ilgiyle beklediğimiz üçüncü takım, Almanya’daki gurbetçilerimizin gururu Münih Türkgücü’ydü. O takım, geçtiğimiz sezon tarih yazarak profesyonel lige çıkmayı başardı.

Gururumuz Türkgücü, ilk profesyonel maçında 19 Eylül 2020 tarihinde Bayern Münih’in ikinci takımıyla karşı karşıya gelecek.

Türkgücü

Türkgücü takımının şampiyonluk kutlamalarından bir fotoğraf

Küllerinden doğan güç

Münih’teki Türklerin 1975 yılında kurduğu kulüp, 1988 yılında Bavyera Ligine (Bayern Liga, o yıllarda Almanya’da 3. Lig ve profesyonel değil) çıkarak en büyük başarısını yakalamıştı. 90’lı yıllarda sık sık adından söz ettiren takım, sonraki yıllarda art arda gelen mali sorunlar yüzünden ne yazık ki alt liglere düşmüştü.

Tüm sorunları geride bırakarak adetaküllerinden yeniden doğan Türkgücü, doğru hamlelerle ve azimle art arda şampiyonluklar elde ederek Almanya’da 4. Lig seviyesi olan Regional Liga Süd’e (Güney Bölgesel Ligi, Bavyera) çıkmıştı. Kusursuz bir şekilde ilerledikleri sezonda en yakın rakiplerinden 9 puan farkla öndeyken, liglere korona virüsü nedeniyle ara verilmişti.

Fakat nihayet, 2020 yılının mayıs ayında şampiyon olarak ilan edilmeden birinci olarak 3. lige yükseldiği ilan edildi.

Türk dünyasına destek çağrısı

Kulübün ikinci başkanı Taşkın Akkay ise, Kırım Haber Ajansı’yla yaptığı röportajda “Bizim naçizane beklentimiz, Türk basınından şudur: Kulübümüzün amblemini gördünüz. Türk bayrağı ve Bavyera bayrağı var. Türkiye’de basın maalesef dar açıdan baktığı için, çok fazla yaşananlar, şampiyonluklar bilinmiyor. İlginin artmasını bekliyoruz.” sözleriyle Türk dünyasına seslenerek Türkgücü olarak destek beklediklerini iletti.

Kaynak: QHA

Yazar

Dilanur Polat

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar