Almanya’dan Türk yurdunun işgaline tepki

Almanya, Rusya’nın G7 Zirvesine tekrar alınmasına karşı çıktı. Hükûmetin yaptığı açıklamada, Rusya’nın Türk Kırım’ı işgal etmesi sebebiyle G7’den çıkarıldığı ve işgalin devam etmesi sebebiyle geri alınması için hiçbir sebebin olmadığı vurgulandı.


Almanya

Almanya’dan Türk yurdunun işgaline tepki

Alman Hükûmet Sözcüsü Steffen Seibert tarafından yapılan açıklamada, 2014 yılında Rusya’nın Kırım’ı işgali sebebiyle G8 Zirvesinden çıkarılmasına karar verildiğini ve bu yüzden görüşmelerin G7 formatında yapıldığı hatırlatılırken, “Karar uluslararası hukuka aykırı olan Kırım’ın işgali dolayısıyla alındı. İşgal devam ediyor, yani ilgili kararın alınmasına sebep olan neden geçerliliğini korumaya devam ediyor.” ifadelerine yer verildi.

Seibert ayrıca, “Bu duruma son vermek Rus yönetiminin ellerinde.” dedi.

Daha önce ABD Başkanı Donald Trump, “G7’nin, dünyada olanları düzgün bir şekilde temsil ettiğini hissetmiyorum.” diyerek G7 ülkelerini eleştirmiş ve zirveye katılan ülkelerin “miadını doldurduğunu” söyleyerek “Gruba, Rusya, Hindistan, Güney Kore ve Avustralya’nın da eklenmesini istiyoruz.” demişti.

Avrupa Birliği ve Kanada ise Donald Trump’ın bu teklifine şiddetle karşı çıkmıştı.

G7 ülkeleri, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve ABD’den oluşuyor.

Son G7 zirvesi, 25 Ağustos 2019 tarihinde Fransa’nın Biarritz kasabasında gerçekleşmişti. Trump, zirve öncesinde Kırım’daki işgal ve Donbas’taki savaşı devam ettiren ve saldırgan tavırlarıyla bölgesinde tehdit oluşturan Rusya’nın, G7’ye geri dönmesi yönünde bir talepte bulunmuştu. Trump’ın bu söylemleri, liderler tarafından destek görmemiş olsa da, zirveye damgasını vurmuştu.

Kaynak: QHA

Yazar

Dilanur Polat

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar