Amazon’dan ay yıldızlı bayrağa hakaret

E-ticaret şirketi Amazon, işgal altındaki Doğu Türkistan bayraklı klozet takımını satışa sundu. Sosyal medyadan gelen yoğun tepkilerin sonunda Amazon, satıştan kaldırma kararı aldı.


Doğu Türkistan

Amazon’dan ay yıldızlı bayrağa hakaret

Dünyanın önde gelen e-ticaret sitelerinden Amazon’un Hollanda uzantısı amazon.nl’de Doğu Türkistan bayrağı motifli bir klozet takımı satışa sunuldu.

Türklere yönelik çirkin hakaretin fark edilmesi ile kısa süre de e-ticaret devine büyük tepki gösterildi. Amazon sosyal medya destek ekibi, tepki gösteren kullanıcılara “Endişenizi anlıyoruz. Ekibimiz bunu en kısa sürede inceleyecek” cevabını verdi. Bu yanıttan kısa bir süre ürün, satıştan kaldırıldı.

Doğu Türkistan Millî Meclis Başkanı Seyit Tümtürk, “Bu hakaret asla tesadüf olamaz.
Amazon alışveriş sitesinde Doğu Türkistan’ın ay yıldızlı gök bayrağı tuvalet paspası olarak resmederek satışa sunulmuş. Bu, ben de Müslüman bir Türküm diyen herkese karşı yapılmış bir hakarettir. Tepkimizi gösterelim.” ifadeleriyle halkı boykota davet etti.

Doğu Türkistanlı gazeteci ve insan hakları aktivisti Yücel Tanay da sosyal medyadan yaptığu paylaşımda “Bunu yapanların arkasında Çinlilerin olduğu ortaya çıktı, bu sadece Uygur Türklerine değil, tüm Türklere yapılan bir hakarettir” sözleriyle Amazon’a tepki gösterdi.

Kaynak: TamgaTürk

Yazar

Dilanur Polat

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar