Azerbaycan belgesel filmine ABD’den diploma

Tanınmış hayırsever iş adamı Hacı Zeynelabidin Tağıyev’in (1823-1924) hayatını konu alan “100 Yıllık Şerefli Ömür - Hacı Zeynelabidin Tağıyev” adlı belgesel film, ABD Temsilciler Meclisi’nin desteğiyle düzenlenen Broadway Uluslararası Film Festivali’nde diplomaya lâyık görüldü.


 

AZERTAC’ın haberine göre, ABD Temsilciler Meclisi Kongre Başkanı Jimmy Gomez’in imzaladığı belgede, eserin senaryo yazarı, yönetmeni ve yapımcısı Celaleddin Kasımov’un emeği takdir edildi.

Celaleddin Kasımov’un bildirdiğine göre, filmin çekilmesindeki ana amaç Hacı Zeynelabidin Tağıyev’i geniş coğrafyaya tanıtmak ve onun timsalinde ülke hakkında insanlara geniş bilgiler vermektir. 2019 yılında tamamlanan belgesel film, on bir uluslararası film festivalinde başarı kazandı.

Kasımov şu bilgileri verdi: “Hacı Zeynelabidin Tağıyev, nerede yaşamış olursa olsun, soydaşlarının yardımına koştu. Azerbaycan halkının bilinçlenmesi, yetenekli insanların yüksek öğrenim görmesi, kitlesel cehaletin ortadan kaldırılması, ülkede ekonominin her bakımdan gelişmesinin sağlanması, ayrıca, millî kadroların yetiştirilmesi için elzem olan tarihî bir misyonu yerine getirdi. Henüz Bakü Devlet Üniversitesi’nde okuduğum yıllarda, bu ünlü işadamı ve hayırsever hakkında pek çok mâlumat edinmiş, kısaca, onunla ilgili basılmış bütün materyalleri toplamıştım. Ama bu belgelerin, kitapların, fotoğrafların bir zaman sonra benim belgesel filmimin kahramanı olacağı hiç aklıma gelmezdi.”

Kasımov, yirminci yüzyılın başlarında yaşanan tarihî, siyasî süreçlere ve aynı zamanrda büyük hayırseverin hayatının çeşitli noktalarına ayna tutan fotoğrafların Alman arşivlerinden elde edilmesi için büyük zaman harcadığını bildirdi.

Senaryosu üzerinde üç yıldan çok bir süre çalıştığını belirten Kasımov, hem öğrencilik yıllarında, hem de sonradan elde ettiği bilgilerin onda güven duygusu yarattığını vurguladı. “İşte bu maksatla 36 dakikalık dramatik belgesel filminde esas görsel belgelerin yüzde otuzunu o döneme ait fotoğraflar teşkil ediyor. Bu fotoğraflar Almanya’dan elde edildi ve Rusya’nın St. Petersburg şehrinde yeniden canlandırıldı. Bütün bunlar esasen uluslararası festivalller için düşünüldü.”

Filmde, Tağıyev’in SSCB Devlet Başkanı Stalin’le görüşmelerinden, Nobel kardeşlerin en büyük rakiplerinden birinin Hacı Zeynelabidin olmasına rağmen, baba Nobel’in Tağıyev’e büyük saygısından, Tağıyev’in başlattığı bütün hayır işlerinde Nobel kardeşlerin katkısından söz ediliyor. Aynı zamanda Tağıyev’in ünlü petrol milyoneri Musa Nağıyev ile dostluğuna filmde özel yer veriliyor. Filmde yirminci yüzyılın başlarında Bakü’de yaşanan tarihî olaylara da değiniliyor.

Yönetmen-Yapımcı Celaleddin Kasımov

Kaynak: https://azertag.az/xeber/Haci_Zeynalabdin_Tagiyev_haqqinda_film_beynelxalq_festivalda_yarimfinala_vesiqe_qazanib-1674427 (29/12/2020)

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.