Azerbaycan Haksız Karara Sessiz Kalmadı – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)   • Söz Konusu-5: Açık Oturum

Azerbaycan Haksız Karara Sessiz Kalmadı

ABD’deki sözde Ermeni soykırımı yasasına onaya kardeş Azerbaycan’dan da tepki geldi.

14 Aralık 2019
Yusuf Ilgar Aydın

12 Aralık’ta ABD Senatosu, 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanıyan karar tasarısını kabul etti. Tasarının kabulünün hemen ardından Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan bir açıklama geldi. Yapılan açıklama şu şekilde, ”ABD Senatosu’nun 1915 olaylarıyla ilgili 12 Aralık 2019 tarihli kararı her türlü tarih bilincinden ve hukuki temelden yoksundur. Bağlayıcılığı ve geçerliliği de bulunmamaktadır. Senato’nun bu kararı, tarihin nasıl siyasileştirilebileceğinin utanç verici örneklerindendir. Ancak, tarihi siyasi amaçları için kullananlar gerçekleri göz ardı ederek hedeflerine asla ulaşamayacaktır. Bu karar, aynı zamanda Türkiye-ABD ilişkilerinin geliştirilmesi yönündeki çabaları da sekteye uğratmayı hedefleyen tahripkar bir teşebbüstür. Türkiye’nin bölgesindeki hayati çıkarlarını korumak için verdiği mücadele bu tür haksız ve izansız kararlardan etkilenmeden kararlılıkla devam ettirilecektir.”

13 Aralık’ta ise Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı resmi sitesinden karar tasarısının kabul edilmesi konusuyla alakalı bir açıklama yaptı. Açıklama da alınan kararın Ermeni lobisinin kirli amaçlarına hizmet ettiği ve tarihi gerçekleri saptırdığı belirtildi. Tarihin güncel siyasi olayların sonucu olarak çarptırılmasının ve olayların tarafsız tarihçiler tarafından araştırılması gerektiği vurgulanıyor. ABD’nin yıllardır işgal altında olan Azerbaycan topraklarının durumuna, işgal altındaki bölgelerde Azerbaycanlıların uğradığı katliamlara, zorunlu göçlere ve Hocalı Soykırımına sessiz kaldığı da belirtiliyor.

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları