Azerbaycan’dan Yunan’a eleştiri, Türk’e destek

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye'yi Doğu Akdeniz'deki keşif konuları da dahil olmak üzere her konuda desteklediklerini ve Ermenistan, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi arasındaki askerî iş birliğinden rahatsız olduklarını bildirdi.


Azerbaycan

Azerbaycan’dan Yunan’a eleştiri, Türk’e destek

Cumhurbaşkanı Aliyev, Yunanistan’ın yeni Bakü Büyükelçisi Nikolaos Piperigos’u kabul etti.

Aliyev, bazı konuların Azerbaycan-Yunanistan ilişkilerini olumsuz yönde etkilediğini kaydetti.

İlişkileri olumsuz yönde etkileyen sebeplerden birinin, Yunan enerji şirketi DESFA’nın satışıyla ilgili olduğunu ifade edeb Aliyev, yaklaşık 6 yıl önce Azerbaycan Devlet Petrol Şirketinin (SOCAR) Yunan hükûmetinin müracaatı üzerine DESFA’nın satış ihalesine katıldığını ve en iyi teklifi yaparak bu şirketi almaya hak kazandığı ile ilgili hatırlatma yaptı.

Aliyev, bu konunun Azerbaycan’ın gerçekleştirdiği Güney Gaz Koridoru’nun inşası açısından önemini vurgulayarak “Toplam tutarın yüzde 10’unu oluşturan 40 milyon avroyu avans ödedik. Bu para 2014-2018 yıllarında Yunan hükümetinde kaldı. Fakat maalesef önceki Yunan hükümeti, SOCAR’ın bu hakkını kaybetmesi için her şeyi yaptı.” dedi.

Bu meşru hakkı, açık ve rekabetçi bir ihale usulüyle Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras’ın önerisiyle elde ettiklerini, ancak siyasî sebeplerden, önceki Yunan hükûmetinin Azerbaycan’a yönelik olumsuz tutumu nedeniyle bu haktan mahrum kaldıklarını ifade eden Aliyev, “Kuşkusuz bu, zaten düşük seviyeli ilişkilerimizi ciddi şekilde etkiledi. Ama sonra, açıkçası, Yunan hükümeti bize bu şekilde davranırsa, nasıl yanıt vereceğimizi düşünmemiz gerektiğine karar verdik. Cevabımız neredeyse hiçbir şey yapmamaktı. Herhangi bir karşılık vermedik. Hiçbir diplomatik adım atmadık.” yorumunda bulundu.

“Ermenistan, Azerbaycan’ın düşmanıdır.”

Dağlık Karabağ ve Ermenistan’ın işgalci politikalarına da değinmeyi ihmal etmeyen Aliyev, “Ermenistan, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi arasındaki askerî iş birliğinden rahatsızız. Ermenistan, saldırgan davranıyor. Sınırdaki son gerginlikler Ermenistan’ın provokasyonudur. Bir Ermeni subayı yakın zamanda terör eylemi gerçekleştirme girişimi sırasında temas hattını geçmeye çalışırken gözaltına alındı ve ekibinin, askerlerimize ve sivillere saldırmak niyetinde olduğunu itiraf etti. Kısacası Ermenistan, Azerbaycan’ın düşmanıdır ve bu onların kararıdır.” cümlelerini kaydetti.

İşgalci Ermenistan’ın herhangi bir ülkeyle yakın askerî iş birliğinden rahatsızlık duyduklarını vurgulayan İlham Aliyev, Rusya’nın da Ermenistan’a silah tedarik ettiğini hatırlatarak, “Bunu sadece size söylemiyorum. Bu konuyu Rus ortaklarımızla da gündeme getirdik ve Ermenistan ile askeri iş birlikleri konusundaki endişelerimizi belirttik. Çünkü bu, Azerbaycan için önemli bir tehdit, çünkü bu silahları, askerlerimizi ve sivilleri öldürmek için kullanıyorlar.” yorumlarında bulundu.

“Türkler bizim kardeşimizdir.”

Cumhurbaşkanı Aliyev, Türkiye ve Yunanistan arasındaki Doğu Akdeniz’de gerilimi hakkında da değerlendirme yapmasının yanı sıra Türkiye’ye destek mesajı verdi:

“Türkiye’nin sadece dostumuz ve ortağımız değil, bizim için kardeş ülke olduğu da bir sır değil. Türkiye’yi tereddütsüz destekliyoruz ve her durumda destekleyeceğiz. Türk kardeşlerimizden de aynı desteği görüyoruz. Azerbaycan’ı her konuda destekliyorlar ve biz de onları Doğu Akdeniz’deki keşif konuları dahil her konuda destekliyoruz.

Tutumumuzu bilmenizi istiyorum. Bu durum benim talimatım üzerine Azerbaycan hükümeti tarafından resmen ilan edildi. Türkiye bizim için sadece dost değil, kardeş bir ülkedir ve Türkler bizim kardeşimizdir. Bu yüzden her konuda onların yanında olacağız.

Değinilecek olumlu bir konu bulmak istiyorum ama maalesef bulamıyorum. Yunan hükümetinin, bir önceki hükümetin Azerbaycan’a karşı politikasını yeniden gözden geçireceğini umuyoruz.”

Kaynak: (https://www.trtavaz.com.tr/haber/tur/avrasyadan/azerbaycan-cumhurbaskani-aliyevden-yunanistana-elestiri-turkiyeye-destek/5f4fdb0601a30a21d439af1a, 04.09.2020)

Yazar

Dilanur Polat

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.