Batı Trakya Türkleri de Baskı Altında

5 Kasım 2019 tarihinde Batı Trakya Türklerinin seçilmiş müftüsü İbrahim Şerif, Dedeağaç bölgesine bağlı bir Türk köyünde kılınan Cuma namazına iştirak ettiği için “makamı gasp” suçlamasıyla Dedeağaç mahkemesi tarafından önce 80 gün cezaya çarptırılmış ardından hapis cezası para cezasına çevrilmişti. Duruşma, Dedeağaç Asliye Ceza Mahkemesinde görülmüş, İbrahim Şerif’in avukatı Ercan Ahmet karara itiraz ederek bir […]


5 Kasım 2019 tarihinde Batı Trakya Türklerinin seçilmiş müftüsü İbrahim Şerif, Dedeağaç bölgesine bağlı bir Türk köyünde kılınan Cuma namazına iştirak ettiği için “makamı gasp” suçlamasıyla Dedeağaç mahkemesi tarafından önce 80 gün cezaya çarptırılmış ardından hapis cezası para cezasına çevrilmişti. Duruşma, Dedeağaç Asliye Ceza Mahkemesinde görülmüş, İbrahim Şerif’in avukatı Ercan Ahmet karara itiraz ederek bir üst mahkemeye başvurmuştu.

“Türkiye Yunanistan’daki Türklerin Haklarının Takipçisi Olmaya Devam Edecek”

Türklerin oyuyla seçilmiş olan Müftü İbrahim Şerif, Yunanistan tarafından tanınmıyor. Yunanistan’da Batı Trakya Türklerinin müftüleri ve vakıfların idare heyetleri Yunan devletinin atamalarıyla belirleniyor. Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, bakanlığın resmi sitesinde şu açıklamayı yapmıştı: “Yunanistan’ın kendi Türk Azınlığının dini özgürlüğüne ve haklarına müdahaleci, olumsuz sicilini tekrar ortaya koyan bu gelişmenin bir AB ülkesinde yaşanıyor olması ayrıca endişe vericidir. Yunanistan’daki insan haklarının durumunu takip eden uluslararası ve bölgesel kuruluşlar ile AB kurumlarını, Yunanistan’ın, Avrupa değerleri ve evrensel insan haklarıyla çelişen tasarrufları konusunda tarafsız incelemelerde bulunmaya davet ediyoruz. Türkiye, Yunanistan’daki Türk Azınlığın haklı çıkar ve taleplerinin takipçisi olmaya devam edecek olup, Azınlığın haklarında meydana gelecek gelişmeler ikili ilişkilerimiz üzerinde de olumlu etki yapacaktır.”

Tartışmaların devam ettiği süreçte Elliniki Nisi Partisi başkanı Velopulos, Batı Trakya Türklerini hedef göstermiş ve İslam dinine hakaret etmişti. Yunan Milletvekilinin bu sözlerine, İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek şu sözlerle cevap verdi: “İlk olarak sayın Velopulos’un bugünkü konuşmasında İslam dinine karşı ırkçı ve şoven tutumundan bahsetmek istiyorum. Bu tür görüşlerin demokrasinin beşiğinde dile getirilmesi bize eski karanlık günleri hatırlatmaktadır, bu tür ırkçı yaklaşımları kınıyorum. Son dönemlerde görüyoruz ki Batı Trakya Azınlığı bazı çevreler tarafından hedef haline getirilmektedir. Birkaç gün evvel meclis başkan yardımcısı Sayın Atanasiou da bir açıklamasında ‘Midilli adası göçmen göçü ile böyle giderse ikinci bir Rodop olacak’ benzetmesi Azınlık insanını rencide etmiştir. Unutmayalım ki Batı Trakya Azınlığı fertleri Yunan vatandaşıdır. Bu tür görüşleri kınamanın dışında bütün demokratik güçler hep birlikte karanlığa karşı mücadele edip geçit vermemeliyiz.”

Yazar

Yusuf Ilgar Aydın

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.