Batı Trakya Türklerinden sert tepki

Yunanistan’da Batı Trakya Türklerinin dini özgürlüklerine yönelik baskı ve tacizlere, Batı Trakya Türklerinin temsilcisi olan Demokrasi Eşitlik ve Barış Partisi (DEB) yaptığı bir açıklamayla tepki gösterdi.


Çiğdem Asafoğlu

Batı Trakya Türklerinden sert tepki

Millet Gazetesinin aktardığına göre Batı Trakya Türk Azınlığının tek siyasi temsilcisi olan DEB Partisi, Batı Trakya’da son zamanlarda ezanların kısılmak istenmesi, polislerin ve kendilerini yetkili tanıtan bazı kişilerin Ramazan davulcularının önünü keserek onları uyarmaları ve davulu çalmamaları konusunda baskıların yapılmasıyla ilgili açıklama yaptı ve yaşanan hadiselere karşı sessiz kalınamayacağını belirtti.

DEB Partisi konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı bugüne kadar yetkililerin aldığı her türlü karara saygı duymuş ve uygulamada da büyük bir hassasiyet göstermiştir. Geçirmekte olduğumuz mübarek Ramazan ayında korona virüsü salgını ile mücadele kapsamında camilerimizin kapalı kalması gerekliliğinin farkında olup bu kararın istisnasız uygulandığı herkes tarafından bilinmektedir. Ancak son günlerde görülen bazı hadiselere sessiz kalmamız mümkün değildir.” ifadelerini kullandı.

DEB Partisi açıklamada Ramazan ayında dini özgürlüklere yapılan müdahaleler hakkında örnekler vererek “Bölgemizde kendilerini ‘yetkili’ olarak tanıtan bazı sivil kişiler tarafından din görevlilerine, ezan sesinin rahatsızlık yarattığı gerekçesiyle hoparlörden okunan ezan sesini kısmaları, hatta ezanın hiç okunmaması yönünde telkinde bulunulduğu bilgisini aldık. Buna ek olarak bazı köylerimizde Ramazan davulcularının polis tarafından uyarılarak, köyde davul çalmamaları istendiği bilgisine ulaştık.” dedi.

DEB Partisi Yunanistan kuklası atanmış müftülerin bu tacizler karşısında suskun kaldığını vurgulayarak, “Dünya, ülke ve toplum olarak yaşadığımız bu zor günlerde bile, insan hakları ve dini özgürlüklerin ihlal edilişini şiddetle kınadığımızı bildirmek isteriz. Gümülcine atanmış müftü naibinin toplu ibadetlerin ara verildiği bu dönemi fırsat bilip Harmanlık Mahallesi Cami ve Şapçı Hamidiye Camisine imam ataması kabul edilemez. DEB Partisi olarak hak arama mücadelemizin aralıksız devam ettiğini belirtir halkımızın rızası olmadan bizlere dayatılan her türlü uygulamayı reddettiğimizi kamuoyunun bilgisine sunmak isteriz.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: (QHA, http://www.debpartisi.org/haberler.php?s=detay&id=6047, 02.05.2020)

Yazar

Dilanur Polat

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.