Çin, camiden ay yıldızı söktü

İşgal altındaki Doğu Türkistan’ın kültürel açıdan önemli bir şehri olan Kaşgar'da; meşhur Heytgah Camisinin dış cephesinde bulunan İslâmî motifler, işgalci Çin yönetimi tarafından söküldü.


Heytgah Cami

Çin, Türkleri yok etme politikasına devam ediyor

Çin, Doğu Türkistan’ı işgal ettiğinden beri bölgedeki Türk-İslâm eserlerine yıkıp zarar vererek kelimenin tam anlamıyla kültürel asimilasyon politikası izliyor. Çin’in 2016 yılından bu yana toplama kamplarıyla birlikte İslami eserlere ve mezarlıklara yönelik yaptığı sistemli, kültürel soykırım hamlesine karşın Uygur İnsan Hakları Projesi (UİHP), geçtiğimiz yıl “İnancın Yıkımı: Uygur Camiileri ve Türbelerinin Yıkımı” adında bir rapor yayımladı. Raporda uydu görüntüleri kullanılarak 2016-2019 yılları arasında 10 bin ila 15 bin civarında cami, türbe ve diğer dini yapıların yıkıldığının tespit edildiğinin altı çizildi.

Bunun yanı sıra, şehir merkezlerindeki sembolik camiler ise uluslararası camianın sert tepkilerinden kaçınmak adına başka türlü yıkım ve tahribatlarla karşı karşıya kaldı. Camilerdeki hilâl, yıldız, kubbe ve hat yazılarının bulunduğu motifler ve tablolara el koyuldu. Çinli yetkililer, özellikle yabancı turistleri Kaşgar’daki Heytgah Camisine getirerek bölgede dinî özgürlüklerin bulunduğu izlenimi vererek göz boyamaya çalışıyor. Heytgah Cami, Doğu Türkistan’daki camilerin en görkemlisi ve Çin’in diğer bölgelerinde de bu cami kadar büyük bir İslamî yapı bulunmuyor.

Heytgah Cami, Çin’in yıkım çalışmalarından kurtulmasının yanı sıra, endişe verici önemli gelişmelerle bu kültürel yıkımdan payını aldı. 2018 yılında yetkililer, kubbe ve minarelerdeki alemlerde bulunan ay yıldızları zorla kaldırdı. Ek olarak, cami girişinde yer alan İslâmî hat yazılarının bulunduğu tabelayı da kaldırdılar. Uygur Türkleri, bu durumdan ötürü camiden geriye sadece iskeletinin kalacağı endişesini taşıyorlar. Kapının girişinde bulunan, Kuran’dan yazılar taşıyan hat tabelası ise 1908 yılına ait bir tarihî eser ve şu an nerede, kimin elinde olduğu henüz bilinmiyor.

Dünya Uygur Kongresi (DUK) Diyanet İşleri Komitesi Başkanı Turğuncan Alavudun, yaptığı açıklamada, “Heytgah Camii’ne yapılanlar Çin rejiminin şeytanca politikası olan Uygurları İslam inancına yönelik saldırıların bir parçası. Çin’in Uygur kültürüne ve Uygur halkının sembollerine yönelik saldırıları Uygurları ortadan kaldırma şeklindeki korkunç bir planın adımlarıdır.”  ifadelerine yer verdi.

Kaynak: QHA

Yazar

Dilanur Polat

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.