Çin, Çırağan’daki özel resepsiyonda Türklüğü yok saydı!

Çin Büyükelçilğinin Çırağan Sarayı'ndaki özel resepsiyon programında, Uygur Türklerinin dinî ve millî değerlerine hakaret efen ve aslı olmayan bir broşür dağıtıldı. Uygurların Türk olmayıp Türkleşmiş Çinliler olduğunu iddia eden broşürü Ömer Kul, sosyal medya hesabında ifşa etti.


Çin, Çırağan’daki özel resepsiyonda Türklüğü yok saydı!

Çin Halk Cumhuriyeti, neredeyse her yıl kuruluş yıl dönümünü elçilikleri vasıtasıyla Çırağan Sarayı’nda organize edilen bir resepsiyonla kutluyor. Türk siyasetinden de birçok önemli isim bu kutlamalara katılarak dostluk mesajları veriyor.

Söz konusu resepsiyonlardan birinde Çin Büyükelçiliği, katılımcılara 42 sayfalık bir broşür dağıtarak Uygur Türklerine hakaretlerde bulundu. Vatan Partisi genel Başkanı Doğu Perinçek’in de katıldığı programda dağıtılan broşürü; İsa Yusuf Alptekin Vakfı Başkanı ve İstanbul Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Öğretim Üyesi Ömer Kul, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarla gündeme taşıdı.

Bahsi geçen broşür, “Terörizm ve Aşırılıkla Mücadele ve Xinjiang’da İnsan Haklarının Korunması” başlığını taşıyor. Tüm dünyanın gözleri önünde uluslararası hukuku ve insan haklarını ihlal eden Komünist Çin Yönetiminin büyükelçiliğince hazırlanıp dağıtılan kışkırtıcı broşürde; işgal altındaki Doğu Türkistan’ın Çin’in ayrılmaz bir parçası olduğu, Uygurların da Türk kökenli olmadığı gibi tarihî gerçekleri reddeden manipülatif ifadeler yer alıyor.

Ek olarak metinde, Uygurların tarihte Türk baskısıyla karşılaştığı, İslam dininin Uygurlara Karahanlılar tarafından dayatılmış bir inanç olduğu gibi millî ve dinî, aslı olmayan hakaretler de yer alıyor. Bunun yanı sıra Doğu Türkistan millî davasından da sık sık ‘aşırı dincilik’, ‘terör’ ve ‘saçmalık’ şeklinde yaftalamalarla söz ediliyor.

Broşürü gündeme taşıyan Ömer Kul, “Bu broşürü davetlilerin herhangi birinin okuduğunu düşünmüyorum çünki okunmuş olsa baştan sona İslam dinini aşağılama ve Türklüğü yok sayma üzerine bina edilen bu propaganda broşürüne en azından tarih bilgisi olanlar itiraz eder, aralarından biri “bu olsa olsa Müslüman mahallesinde salyangoz satmaktır, bu ne cüret” derdi. Çin’in algı oluşturma ve propaganda konularında ne kadar mahir olduklarını bilmeyenlere tavsiyemiz ÇKP zihniyeti sizi suya götürür susuz getirir, demedi demeyin… Yarın çok geç olmadan, uyanalım, uyanık olalım, titreyelim ve kendimize gelelim.” sözleriyle olaya sert bir tepki gösterdi.

Kaynak: TamgaTürk

Yazar

Dilanur Polat

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar