Çin, Türkiye’yle bağlantılı Uygur Türklerini tutukluyor

Komünist Çin'in işgal ettiği Doğu Türkistan’daki Gulca kentinde yasa dışı yollarla tutukladığı Anwar Tursungoja ve oğlu Azimet Anwar’ın durumu, uluslararası hukukçular ve Birleşmiş Milletlerin ilgili bölümleri tarafından araştırılıyor.


Doğu Türkistan

Çin, Türkiye’yle bağlantılı Uygur Türklerini tutukluyor

Uygur Türk’ü aktivistler, Azimet Anwar’ın 15 yıl hapis cezasına çarptırıldığı bilgisine ulaştı. Bunun yanı sıra davadan sorumlu avukat Michael Polak, yasa dışı tutuklamaların insanlık suçu olduğunun altını çizdi.

Gulca’daki Taksim Alışveriş Merkezinin sahibi Anwar Tursungoja’nın Türkiye ile ticarî ilişkilerinin olması ve oğlu Azimet Anwar’ın Türkiye’de eğitim görmüş olması nedeniyle 2018 yılından bu yana tutuklu oldukları bildirildi.

Geçen yıl Anwar Tursungoja ve Azimet Anwar’ın Kanada, Norveç, Almanya ve İsveç’te yaşayan akrabalarının, bu tutuklamalara itiraz ettikleri ifade edildi. Özel bir hukuk şirketi de bu davalar hakkında soruşturma başlatma kararı aldı. Şirketin internet sitesindeki habere göre; soruşturmadan sorumlu avukat Michael Polak’ın geçtiğimiz ay Bieleşmiş Milletler Zorla veya İstem Dışı Kayıplarla Mücadele Çalışma Grubu ile video görüşmesi yaparak; Çin hükûmetine belgeler gönderdi. Şirketin, Çin hükûmetinden Anwar Tursungoja ve Azimet Anwar’ın tutuklanma sebebi ve yerine dair bilgi talep ettiği öğrenildi.

BM yetkilileri ve tutukluların yakınları işgalci Çin’den yanıt beklerken Azimet Anwar’ın 15 yıl hapis cezasına mahkûm edildiği öğrenildi. Azimat Anwar’ın Kanada’daki teyzesi Munawar Tursungoja, Azimat Anwar’ın duruşmasının geçtiğimiz ayın ilk haftasında yapıldığını, duruşmada hiçbir avukatın olmadığını ve mahkemenin aileye yazılı bir karar göndermediğini bildirdi. Telefon görüşmelerinin sonucunda, bölgedeki mahkemelerin bu konuyla ilgili herhangi bir bilgi veremeyecekleri cevabını aldıklarını ifade etti.

Polak, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Çin’den gelen haberin doğru olması hâlinde, bu durumun Doğu Türkistan’daki masum insanların hapis cezasına çarptırıldığına kanıt olacağını belirtti. Çin’in Uygur Türk’ü mahkûmlara suç listesi belirleyerek imzalatmaya zorladığını hatırlatan Polak, Azimat Anwar’ın da benzer bir durumla yüz yüze olabileceğini ifade etti. İşgal altındaki Doğu Türkistan’da devam eden hukuk dışı işlemlerin insanlık suçu olduğunu ve dünyanın buna seyirci kalmaması gerektiğinin altını çizdi. İşgalci Çin’in BM’nin mektuplarını henüz yanıtlamadığını vurgulayan Avukat Polak, Azimat Anwar ve Anwar Tursungoja’nın derhal serbest bırakılmalarının ve aileleriyle tekrar bir araya gelmelerinin doğal hakları olduğunu ifadelerine ekledi. Ek olarak Polak, uluslararası toplumu Çin’e baskı yapmaya davet etti.

Kaynak: QHA

Yazar

Dilanur Polat

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar